Nejen ulice, ale i podzemní zastávky zejí v těchto dnech prázdnotou. Omezení volného pohybu osob se výrazně promítlo také do fungování metra. To jezdí podle prázdninového řádu a meziročně mu ubylo okolo 80 procent cestujících.

Méně se jezdí do centra

Největší propad eviduje linka A, která zajišťuje dopravu do historického jádra a na letiště. Úplně největší pokles zaznamenala Staroměstská.

Výměna pražců v metru mezi stanicemi Pražského povstání a Pankrác.
Ale jo. Ale ne. Ale jo. Výluka části metra C nakonec bude, začíná dnes

„Na ni míří často turisté či lidé, kteří sem nejezdí do práce, například studenti. Je zde i velký podíl kancelářských profesí,“ vysvětlil Filip Drápal, mluvčí Regionálního organizátora dopravy.

Úbytek cestujících v metru.Zdroj: Deník

Méně se také jezdí na Pankrác či na Chodov. „Na pokles má nejspíš vliv uzavření zdejších obchodních center,“ doplňuje Drápal.

Nová nejvytíženější stanice

O primát v těchto dnech přišla stanice I. P. Pavlova, která byla dlouhodobě nejvytíženější zastávkou metra. V úterý se před ni dostaly hned tři jiné. Novým lídrem na lince C se stal Kačerov s 16 641 výstupy a nástupy. O něco málo vyšší čísla měl Černý Most. Úplně nejvytíženější stanicí bylo Smíchovské nádraží. Využilo ho přes 18 000 lidí. Jen pro srovnání, ještě 13. března byl obrat cestujících na „Pavláku“ 44 tisíc.

Přechody pro chodce u I.P.Pavlova.
Šikana MHD? Chodci nemusí při epidemii mačkat tlačítko, zelená skočí sama

Nejméně se koronavirová pandemie projevuje na lince B. Obzvlášť to platí pro stanici Kolbenova, které se někdy říká „na znamení“. „U Kolbenovy je vidět, že naprostou většinou cestujících budou pracovníci, kteří sem jezdí na stavby,“ upozorňuje Drápal.

Zhruba stejně opouštěnou stanicí je v těchto dnech Invalidovna. Počitadla zde zaznamenala 1669 nástupů a výstupů, což je jen o tři desítky více než na Kolbenově.

Top 3 nejvytíženější stanice

Linka A

  1. Můstek / obrat 10 741 (obrat = počet nástupů a výstupů)
  2. Dejvická / obrat 10 015
  3. Nádraží Veleslavín / obrat 7 618

Linka B

  1. Smíchovské nádraží / obrat 18 148
  2. Černý Most / obrat 16 756
  3. Anděl / obrat 16 291

Linka C

  1. Kačerov / obrat 16 641
  2. I. P. Pavlova / obrat 16 440
  3. Kobylisy / obrat 15 379
Telefonování v metru. Ilustrační foto.
Internet v metru se rozšířil, následovat bude úsek Můstek – Muzeum