Statotest jsou čidla, která měří pohyby staveb. Jsou to nenápadné šedivé krabičky, které stačí připevnit na komín, rozhlednu, silniční most nebo do svahu u dálnice. Měřicí jednotky soustavně monitorují případné náklony nebo vibrace a zjištěné informace pravidelně odesílají do úložiště zpřístupněného jednotlivým uživatelům. Systém navíc upozorní na každou neobvyklou událost.

Petr Klokočník, majitel jablonecké firmy Cotrex PC, která se zabývá dodávkami IT vybavení a správou sítí, začal systém vyvíjet, když se na sklonku roku 2017 v pražské Troji zřítila lávka přes Vltavu. Čtyři lidé při tom utrpěli zranění, dvě byla vážná. Ještě horší následky měl pád dálničního mostu v italském Janově v srpnu 2018, při kterém zemřelo 43 lidí.

Na záběry trosek obou mostů hleděl Klokočník s husí kůží. Dostal nápad, jak by se dala statika staveb soustavně sledovat a podobným neštěstím předejít. „To byl první impuls. Přemýšlel jsem, jestli by nešlo podobným závadám zabránit,“ popsal Klokočník.

A tak postupně vznikl Statotest. „Projekt se zabývá dlouhodobým měřením stavebních konstrukcí, jako jsou mosty, rozhledny, kostely, ale třeba i skály,“ upřesnil Klokočník. Zhruba rok od prvního nápadu už čidla zmíněné značky hlídají některé mosty a další stavby. Najdeme je mimo jiné na vysílači Ještěd, několika mostech ve Frýdlantu a na Jizeře.

Cesta k fungujícímu systému ovšem nebyla úplně hladká. Klokočník během vývoje ztrácel energii pokračovat. „Chybělo málo a nechal jsem celý projekt usnout,“ zavzpomínal šéf firmy.

Ve správný moment ale potkal na konferenci Technické univerzity Liberec Antonína Ferdana, který mu představil podnikatelský inkubátor a po několika schůzkách nabídl užší spolupráci.Na vzniku projektu se podílel liberecký podnikatelský inkubátor Lipo.ink, ve kterém nyní Statotest čerpá odbornou podporu. Projekt se stal i názvem nové samostatné firmy, kterou společně založili Cotrex a Agentura regionálního rozvoje jako provozovatel podnikatelského inkubátoru.

„Tímto krokem se zajišťuje, že se prostředky vynaložené na rozvoj firmy v případě velkého komerčního úspěchu vrátí zpět,“ vysvětlil krajský radní pro regionální rozvoj Michal Kříž. „Jsem rád, že Liberecký kraj může prostřednictvím krajského podnikatelského inkubátoru podporovat vznik firem v regionu. Věřím, že přijdou i další společnosti s velkým potenciálem uspět, a to nejen u nás, ale i ve světě,“ dodal hejtman Martin Půta.

Jablonecký vynález uspěl při udílení cen softwarové společnosti Microsoft. Ta je dává nejlepším a nejvíce inovativním IT projektům, které mění životy lidí k lepšímu. V letošním ročníku Microsoft Awards porota rozhodovala mezi 179 nominacemi z ČR a Slovenska v 11 kategoriích. „Velice si ceníme projevené důvěry a bereme to i jako závazek pro další rozvoj projektu. Za sebe chci poděkovat celému týmu i všem, kteří s námi spolupracovali,“ doplnil Klokočník.

Statotest je systém bezdrátových čidel, která se připevní na konstrukce a měří náklony a vibrace. Měření probíhá 24 hodin denně. Data se automaticky odesílají do cloudového úložiště, kde se zpracovávají, a pokud se objeví odchylky od normálu, dostane majitel nebo správce objektu upozornění. Může díky tomu například předejít zřícení mostů a lávek nebo rozhodnout, v jaký okamžik je potřeba z bezpečnostních důvodů sledovaný objekt uzavřít pro veřejnost.