Podobný názor má Mária, prodavačka na místní pumpě. „Je to úsměvné,“ říká. „Proč by migranti jezdili po silnici? Ti se sem dostávají po lesních cestách anebo tady kolem nás. Tady za námi vede železnice,“ říká a vysvětluje, že několikrát se běženci skutečně zastavili i na benzince. „Co jsem slyšela, tak je převaděči vyhodí u kolejí a řeknou jim, že po nich dojdou do Česka. Ale nevím,“ říká asi padesátiletá žena.

Vzpomíná také na dobu, kdy ještě regulérně fungovaly celnice a největší potíže z toho měli místní, kteří mají po okolních kopcích políčka a louky, které jezdí obdělávat a kosit. „Celníci byli neodbytní a pokaždé po nich chtěli doklady. A tak místní jezdili na pole s občankou,“ přibližuje Mária.

Zadržené vozidlo s migranty
Kontroly na hranicích se Slovenskem: Na Zlínsku zazněly varovné výstřely

Podobně se na dočasné zavedení kontrol na česko-slovenské hranici dívají i na české straně v Mostech u Jablunkova. „Problémy s migranty? Žádné. Jediné problémy, které tady máme je to, že tím cirkusem a akcemi straší lidi, zejména ty starší,“ říká místostarosta Mostů Martin Procházka. Připouští, že se přes hranici někteří lidé nelegálně dostávají, ale rozhodně jich nejsou davy.

Podle policejní mluvčí Pavly Jirouškové bylo pro kontrolu v Mostech u Jablunkova, čtyřech silničních a jednom železničním přechodu nasazeno přes sto padesát policistů. Nejen z kraje, ale třeba z Olomouce a dorazili i muži zákona od Plzně.

Během čtvrtečního rána a dopoledne zadrželi jednu celostátně hledanou osobu ženu z Česka a zpět na Slovensko vrátili dva muže, kteří cestovali do Česka za prací, ale neměli u sebe doklady.

Zprava policejní prezident Martin Vondrášek a ministr vnitra Vít Rakušan na hraničním přechodu Hodonín/Holíč, kde policie od půlnoci na čtvrtek 29. září 2022 zavedla kontroly na bývalých hraničních přechodech mezi Českem a Slovenskem
Česko zavedlo kontroly na hranicích. Rakušan: Nejde o silový krok vůči Slovensku

S policisty se u hranice, nejen na silnicích, ale třeba i v lese setkají v nejbližších dnech třeba také houbaři.

Jak Deník zjistil, policejní hlídky jsou totiž rozmístěny na malých přechodech na Hrčavě, a také na Šancích. Ale nejen tam. Bude-li to potřeba policisté se vydají i na obhlídky přímo do lesů.