Mikulov by se mohl zařadit mezi další města v České republice, která udržují přátelské vztahy se svými protějšky v Zemi vycházejícího slunce. Vzájemnou spolupráci předznamenala návštěva zástupců japonského vinařského centra – města Shiojiri. Představitelé obou měst se setkali v sobotu.

Do Mikulova putoval dopis z Japonska

Asijští zástupci zavítali do Mikulova sice na neoficiální návštěvu, této příležitosti však chtěli využít k navázání užších kontaktů. Ze svého města dovezli dopis od starosty, který společně s vínem, sklenicemi malovanými originálním japonským lakem a dalšími pozornostmi předali po prohlídce vinic v Novosedlech prvnímu muži Mikulova, Rostislavu Koštialovi. Ten jim kromě dárkové kazety místních vín daroval mimo jiné také soubor fotografií mikulovských vinic a krajiny, které vystavoval na své poslední výstavě.

„Partnerství a rozvíjení vztahů se Shiojiri jsem určitě nakloněn. Obě města může kulturní výměna jedině obohatit,“ zamyslel se nad výhodami spojenectví s japonským městem Koštial.

I v Japonsku jsou vyhlášené vinařské oblasti

Shiojiri je vyhlášené vinařstvím, tuto tradici rozvíjí od roku 1898. Vyráběly se tam i medaile pro zimní olympijské hry v osmdesát kilometrů vzdáleném Naganu. Město je rovněž sídlem řady firem, které se zaměřují především na oblast informačních technologií. „Podle mého nejsou výjimečná příroda a produkce vína zdaleka jedinými články, které obě města spojují,“ dodal mikulovský starosta.

Rozvoj partnerských vztahů mezi českými a japonskými městy je v posledních letech na vzestupu. „Svá sesterská města v Japonsku už mají Karlovy Vary, Plzeň, Praha a Uherský Brod,“ upřesnil ředitel Japonského informačního a kulturního centra v Praze Kóhei Tsukamoto.

Japonsko je přitom zemí, která mezi prvními přivítala v roce 1993 Českou republiku jakožto nový stát a uznala její nezávislost.

Dana Smrčková