Na parkovišti u Stadionu Evžena Rošického na Strahově se kolem poledne sjelo více než 260 aut. Většina byla ozdobena karikaturami premiéra Andreje Babiše (ANO) a nápisy, jako například „Nechceme stát jako krachující firmu" či „Rok změny". Jedno auto mělo na střeše připevněného kostlivce na židli s červenou kšiltovkou a nápisem „Nikdy neodstoupím, nikdy. Nech si to všichni zapamatují," který odkazuje na starší premiérův výrok. Další pak mělo třeba černou rakev s českou vlajkou a věncem s nápisem „Čau lidi". 

Bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář představil 3. prosince 2020 na internetu své nové politické hnutí Lidé PRO
Minářovo hnutí dostalo název Lidé PRO. Spolupracují s ním Ondráčka i Vyhnálek

Krátce po 13.00 se přibližně pětikilometrová kolona vydala na jízdu směrem na Letnou přes Nábřeží Edvarda Beneše na Smíchov a kolem Petřína zpět na Strahov, kde účastníci vypustili „do neznáma" balonky se symboly současných politiků. Jak uvedla policie na svém twitterovém účtu neřešili policisté během autoprotestu žádné zásadní problémy ani komplikace.

Podle informací uvedených v tiskové zprávě vydané Milionem chvilek se mimo jiní uvádí: „Jelikož Magistrát hl. města Prahy protiprávně neuznal jízdu jako shromáždění, bylo účastníkům jízdy znemožněno projet trasou plynule." Vedení spolku se proto chystá obrátit na soud, aby do budoucna bylo jasné, jak podobné situace vykládat a zda má Magistrát, respektive policie povinnost zajistit shromáždění volný průjezd. 

Pomůže jen účast ve volbách

Podle předsedy spolku Milionu chvilek pro demokracii Benjamina Rolla vláda v současné epidemické situaci selhává a premiér přitom obohacuje své podniky o státní peníze. „Masopust je období nejen veselých oslav, ale také ironického zesměšnění mocných. A tak chceme touto alegorickou jízdou vyjádřit svůj protest a obavy," řekl.

To, že Sněmovna v pátek neprodloužila nouzový stav, je podle Rolla další ukázka neschopnosti řízení ČR. Odpovědnost, za to nese premiér, který se nechtěl domluvit na spolupráci s opozicí, míní. „Chápu, že opozice nechce dávat další bianco šek vládě, aby si mohla dělat, co chce," řekl novinářům Roll.

Majitel pivovaru Malý Janek v Jincích na Příbramsku Jiří Janeček.
Zakladatel „Chcípl PES“ strávil noc v cele: Policie dostala příkaz shora

Cestou z krize podle něj může být hlasování lidí ve volbách. Účastníky akce ve své úvodní řeči vyzval, aby se snažili přesvědčit hlavně mladé, že je třeba k volbám přijít. „Za osm měsíců u voleb bude jedinečná příležitost při jízdě otočit volantem naší republiky a směřovat ke změně k lepšímu," uvedl.

Zdroj: Youtube

Za důležité považuje, aby veřejnoprávní média zůstala svobodná a nikdo na ně nevyvíjel politický tlak. V květnu pak chce spolek zveřejnit výzvu k demokratickým stranám, aby po volbách nepřistoupily k vládní spolupráci s hnutím ANO, komunisty nebo extremisty.

Na Letné se sešlo až 250 tisíc lidí

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo ANO. Spolek pořádá demonstrace, při nichž kritizuje premiéra Babiše, podle spolku je premiér ve střetu zájmů a nedodržuje volební sliby. Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250 tisíc lidí.

Premiér Andrej Babiš
Babiš: Hejtmani musí požádat o nouzový stav. S opozicí už nemáme o čem jednat

Loni na přelomu září a října ze spolku odešel bývalý předseda Mikuláš Minář, který založil nové hnutí Lidé PRO, se kterým chce kandidovat v podzimních volbách. Roll potom oznámil, že Milion chvilek je bytostně občanská iniciativa rostoucí zdola a jako taková ve volbách nikdy kandidovat nebude.