Prezidenta doprovodila na nádvoří Základní školy Charlotty Garrigue Masarykové Lány první dáma Ivana Zemanová. Také ona popřála všem, a zejména pak nejmenším dětem, aby se jim ve škole od počátku líbilo a dařilo a předala jim košík sladkostí. Vážené hosty, školáky a rodiče a další doprovod přivítala ve slavnostní atmosféře tradičně i ředitelka školy Iveta Vrabcová, která představila přítomným jednotlivě celý učitelský sbor. Zároveň doplnila, že lánská škola slaví tento rok 90 let od svého založení.

Zdroj: Deník/ Kateřina Nič Husárová

Slavnostního setkání se zúčastnil rovněž starosta obce Karel Sklenička, který připomněl, že podobně jako Miloš Zeman ve svém úřadu končí. „Vítám vás zde a slibuji vám, že už je to naposledy,“ řekl starosta hned v úvodu.

„Jako každý rok jsme se snažili přes prázdniny školu vylepšit. Řemeslníci pracovali celé prázdniny tak, aby se zde dětem líbilo. Zastupitelstvo obce si dobře uvědomuje, že dětí v Lánech neustále přibývá. I proto se připravuje projekt, který by měl být spuštěn už příští rok a škola by měla tímto získat dvě nové třídy, které vzniknou nástavbou nad tělocvičnou. Škola tak bude mít celkem osmnáct učeben a už nás nemůže nic překvapit. Děti se tak klidně mohou rodit dál,“ dodal starosta, který na svém postu v čele obce skončí po šestnácti letech.

Autobus, MHD, cestující - ilustrační foto.
Konec prázdninových jízdních řádů: Na Kladensku a u Říčan nastanou velké změny

Prezident Miloš Zeman poté dodal, že přestože coby hlava státu končí, zůstává nadále lánským občanem a těší se na další spolupráci. „Chtěl bych pozdravit všechny rodiče a všechny žáky. Když jsem byl na zahájení školního roku v roce 2014, tak jsem si už tehdy všiml krásného zvyku, že deváťáci jsou patrony prvňáčků. Byl bych velmi rád, kdyby se tento zvyk z lánské školy rozšířil i do dalších škol, protože my bychom se měli naučit chránit ty, kdo začínají, kdo jsou mladší a slabší. Tahle výchova k ochraně je skvělá věc,“ zdůraznil prezident.

„Škola má být hrou. Až tu hru dokončíte, přijde nová, trochu složitější hra, která se jmenuje život. Přál by vám, abyste jak ve školní, tak v životní hře úplně uspěli,“ připomněl Zeman slova Jana Amose Komenského.