Výjimku budou tvořit pouze nemocnice, sociální zařízení, domovy důchodců a ambulance lékařů. Tady bude povinnost nosit ochranu nosu a úst platit nadále. Nařízení vstoupí v platnost hned, jak jej Krajská hygienická stanice Středočeského kraje vyvěsí na úřední desku.

Ruší se zároveň i omezení počtu návštěvníků na venkovních akcích, který byl od minulého týdne stanoven na 300. Akce jsou tak nyní povoleny stejně jako ve zbytku republiky pro 1000 lidí.

„Krizový štáb dnes na základě výsledků, které předložila krajská hygienická stanice, schválil maximální možné rozvolnění. Vracíme se tak do režimu, která je v České republice platný od 1. července na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR. Roušky tak mohou lidé až na některé výjimky odložit ,“ uvedl starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO).

Mimořádná opatření tak na Kutnohorsku platila necelý týden. V platnost vstoupila v sobotu 11. července po předchozím zasedání krizového štábu. „Prognóza je dobrá, všichni, kteří tento týden podstoupili kontrolní testy, měli výsledky negativní,“ doplnil starosta.

Turisté tedy mohou bez obav vyrazit na víkend do Kutné Hory, která se kvůli medializaci přijatých mimořádných opatření na týden téměř vylidnila.

Za týden štáb vyhodnotí situaci

Krizový štáb by měl zřejmě znovu zasednout v pátek 24. července, kdy zhodnotí aktuální situaci. „V případě potřeby to bude samozřejmě dříve,“ uvedl místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr (Piráti).

Kromě vedení města, tedy starosty a obou místostarostů, se jednání krizového štábu účastní zástupci epidemiologů, městské policie, státní policie, ředitel nemocnice, ředitel záchranné služby a velitel hasičského záchranného sboru

„Děkuji Krajské hygienické stanici za dobrou práci, protože zaměstnanci opravdu makali, dohledali kontakty nakažených a významně se tak podíleli na tom, že jsme to dostali po kontrolu,“ uzavřel starosta.

Ohniskem nákazy covidu-19 na Kutnohorsku se stala pobočka firmy HR Partner CZE v Církvici, kde se onemocnění u zaměstnanců prokázalo začátkem července. Minulou sobotu se tři případy rovněž potvrdily ve firmě Foxconn, žádné větší šíření v rámci podniku se ale nekonalo.