Podle Lenky Hájkové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je současný stav způsobený tím, že kvete velké množství druhů rostlin.

„V letošním roce mají semenný rok smrky a momentálně tak kvetou v extrémní míře. Dále jsou to duby, buky, ořešáky, jírovce a začínají už i borovice. Bříza odkvétá ale ve vyšších lokalitách a ještě kvete. A pomalu začínají kvést i trávy,“ vyjmenovala Hájková s tím, že loni situace nebyla tak vážná. „V loňském roce byla situace jiná, bylo výrazně chladněji, nenastal rychlý rozkvět více druhů ve stejném okamžiku a více pršelo,“ vysvětlila meteoroložka.

Ilustrační foto.
Pacientka na Vysočině má záškrt. Nemoc se v Česku objevila naposledy v roce 1995

V žádném případě ale nejde o pyl ze žlutých květů řepky olejky. „Je to pyl ze stromů, z jehličnanů. Převážně smrk a borovice,“ řekl Deníku botanik Jiří Sladký z Agentury ochrany přírody a krajiny s tím, že takto mohutná pylová sezóna se pravidelně opakuje a vliv na šíření pylu má řada faktorů i teplé a suché počasí.

„Je sucho a když foukne vítr, tak jsou nad lesy vidět mračna pylu, ten pak může obtěžovat lidi v obcích a ve městech, hlavně alergiky,“ dodal botanik.

Hrozí menší úroda ovoce

Pyl jehličnanů ovlivňuje i právě kvetoucí ovocné stromy. „Může způsobit menší úrodu například u jabloní,“ míní botanik podle vlastního pozorování.

Koncentrace pylu v ovzduší jsou nejvyšší od poloviny dubna do června a na intenzitu alergické reakce má vliv více faktorů. Záleží hlavně na počasí, zejména na množství srážek.

Kampaň Fuck Cancer.
Empatie místo apatie. Kampaň ukazuje, že rakovina se nevyhýbá ani mladým

„Při vysoké a mimořádné míře ohrožení pylem doporučujeme omezit pobyt venku a fyzickou aktivitu, zejména u dětí, v autě pravidelně měnit pylové filtry a nejezdit s otevřenými okny, vyplachovat nos fyziologickým roztokem,“ doporučila Lenka Hájková a dodala, že osoby alergické na pyl trav by neměly sekat ani sušit trávu a měly by používat brýle proti slunci.

Naposledy bylo takové množství pylu na západě Čech v roce 2018 právě kvůli borovicím a smrkům, které kvetou po třech až čtyřech letech.