Po několikaměsíční rekonstrukci se v listopadu do nejstaršího pražského zookoutku v Hostivaři vrátila zvířata. Zhlédnout tam zájemci můžou například muflony, kachny divoké nebo husy labutí. Nejatraktivnější novinkou je však stádo bílých daňků ve zdejší Divoké zahradě. Částí oplocení kolem dančího výběhu je také nově největší český hmyzí hotel, který má sloužit jako vhodný úkryt pro drobné živočichy.

Nad Velkou Chuchlí je minizoo 

Kus přírody uprostřed Prahy představuje rozhodně jedno z největších českých středisek ekologické výchovy Toulcův dvůr. Všechna zvířata, která zde žijí, jsou zařazená v národním programu na ochranu zachování genetických zdrojů. Za zmínku stojí české červinky, přeštická prasata, valašské ovce, české husy, česká zlatá kropenka nebo huculský a starokladrubský kůň.

Chráněné přírodní území Chuchelský háj se nachází nad Velkou Chuchlí. V tamější minizoo žije polární liška, rys ostrovid, divoká prasata, srnky, výr, káně nebo mluvící krkavec.

V zooparku lidé mohou vidět přes čtyřicet druhů 

Dominantou celého území je kostel sv. Jana Nepomuckého. Háj je navíc považovaný za kouzelný. Podle legendy je pod jedním ze stromů u zdejšího hřbitova ukrytý poklad.

Zoopark Zájezd se nachází v okrese Praha-západ a funguje už osmnáct let. Kromě klasické minizoo nabízí také od loňského roku příměstské letní tábory. Lidé tam mohou vidět více než čtyřicet druhů zvířat

Zooparka se pomalu rozrůstá 

„Co se obliby týče, tak u dětí vedou jasně lemuři kata, které znají ze série animovaných filmů," řekl Jiří Marek. V expozici je dále možné zhlédnout další tři druhy lemurů, klokany, dravé ptáky, velblouda, lamy, rysy ostrovidy či karakaly.

O tom, že si toto místo návštěvníci oblíbili, svědčí i fakt, že se zoopark neustále rozrůstá. „Máme původní část a k tomu spoustu nových pozemků, takže se rozrůstáme i mimo obec. Tam jsou jen větší ohrady. Zatím není možné na těch prostranstvích dělat větší stavby. Dáváme tam zvířata, která nejsou náročná na teplo," vysvětlil.

Návštěvníci mohou zvířata nakrmit 

Chleby u Nymburka jsou jednou z nejmenších zoologických zahrad v České republice. Své fanoušky si získala především díky tomu, že si návštěvníci mohou zvířata pohladit nebo nakrmit.

Zdejší zoo chová více než sto čtyřicet živočichů v padesáti druzích. Od srpna letošního roku navíc vlastní tři vzácné opice langur duk, které jsou považovány za nejkrásnější primáty na světě.

Minizoo je i v Mladé Boleslavi

Opičky jsou stále ještě pod neustálým dohledem. Přizpůsobuje se jim dokonce i tvrdost vody. Lidé se na ně mohou přijít podívat i během vánočních svátků. Pokud s sebou návštěvníci přinesou nakrájené jablko, je možné opičky i nakrmit.

Minizoo Chleby zajišťuje také první pomoc, sběr a odchyt zraněných živočichů. Zájemci minizoo naleznou i uprostřed průmyslového města Mladá Boleslav. K vidění je tu více než padesát druhů domácích i exotických zvířat. Například želvy, morčata, králíci, krkavci, plazi, veverky a mnoho druhů ptactva. Na své si přijdou také milovníci flory. Uvnitř skleníků jsou totiž exotické rostliny, včetně masožravých kousků.

Čtěte také: Zoo Praha letos navštívilo 1,4 milionu lidí, nejvíce v historii