„Mrazy mají trvat jen několik dnů a kapacity nocleháren nejsou zdaleka vyčerpány," uvedl ředitel. „V případe potřeby jsme připraveni otevřít další noclehárnu nebo vyhřívané stany," doplnil.

Od prosince v metropoli slouží nové zařízení, které nabídlo dalších více než 200 míst. Terénní pracovníci navíc objíždí a obchází lokality, kde se bezdomovci pohybují, nabízí jim léky, oblečení, čaj a také nocleh v teple. Koordinaci zajišťuje dispečink, který funguje nonstop. „Spolupracujeme s dalšími poskytovateli sociálních služeb, třeba s Nadějí nebo Armádou spásy," doplnil ředitel.

Noclehárny se otevřely v prosinci 

„Mnozí lidé bez domova ale noclehárnu odmítají. Někteří třeba kvůli tomu, že mají psa, se kterým do zařízení nemohou, jiní se jen odmítají přizpůsobit pravidlům zařízení," vysvětli Ján. Podmínkou pro nocleh je mimo jiné to, že klient nesmí být opilý. Na lodi Hermes, která je v současnosti obsazená ze 70 procent, zase musí obvykle zaplatit dvacetikorunový poplatek.

Zimní noclehárny se pro bezdomovce otevřely 1. prosince, v provozu budou do konce března. Město se zároveň snaží zlepšit vnímání lidí bez domova ze strany veřejnosti, spustilo proto informační kampaň, která představuje jejich příběhy. V Praze žije na ulici několik tisíc lidí. Každý rok několik bezdomovců umrzne.

Čtěte také: Projekt Teplá židle zahřeje bezdomovce v Kladně