Náhradu zebry přerušovanými čárami kritizuje třeba Ondřej Mlejnek, který do Brna dojíždí. „Jsou matoucí. Chodci nemají přednost, ale když vejdou do vozovky a řidič je přejede, tak je to stejně jeho chyba. Navíc místa pro přecházení nejsou tak dobře vidět, jako klasické přechody,“ konstatoval.

Ilustrační foto - kamiony
Kolem domů jim projedou tisíce kamionů denně. Zpoplatněte silnici I/50, žádají

Místa pro přecházení
- co: alternativa ke klasickým přechodům pro chodce, místo je označené dvěma přerušovanými čárami
- řidič: nesmí ohrozit chodce, který v takto označeném místě přechází
- chodec: na místě pro přecházení nemá přednost před autem, vstoupit do silnice může jen pokud neohrozí sebe či ostatní a nedonutí řidiče prudce měnit směr jízdy nebo rychlost
- kritika: oproti přechodům jsou nevýrazná a matoucí

Souhlasí s ním i Monika Formánková. „Všimla jsem si, že spousta řidičů je nevnímá jako přechod, takže je prostě ignorují. Osobně si na ně taky nemůžu zvyknout. Pro mě jsou jako pro chodce i řidiče lepší klasické zebry,“ komentovala.

Že jsou lidé zvyklí více na tradiční přechody potvrzuje i krajský koordinátor Besipu Pavel Čížek. „Jsou zaužívanější. Řidiči už předem očekávají v jejich okolí větší pohyb chodců než u pouhých symbolů,“ řekl.

Řidiči mají přednost

Auta jsou na místech pro přecházení ve výhodě, na rozdíl od klasických přechodů. „Nemusí totiž umožnit chodcům přejít silnici a tím se může zlepšit plynulost dopravy. Naopak nevýhodou míst pro přecházení je, že při větším počtu přecházejících i řidičů, chodci nemohou bezpečně přejít, a proto je potom nutné navrhovat přechody pro chodce či nadchody,“ popsal odborník z brněnského Centra dopravního výzkumu Pavel Havránek.

Ilustrační foto
Na řidiče čeká dopravní peklo. Silnici z Břeclavi do Hodonína úplně uzavřou

V Brně nyní převažují přechody pro chodce. „Za poslední rok jsme projekčně řešili řadu přechodů, ale místo pro přecházení jenom jedno v Langrově ulici. Součástí každého takového místa jsou kromě stavebních úprav i prvky pro nevidomé,“ popsala mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová.

Chybí přechody

Vyznačením míst pro přecházení plánuje magistrátní odbor dopravy vyřešit nedostatek přechodů v Údolní ulici, o němž už Brněnský deník Rovnost informoval. Alespoň do té doby, než bude možné namalovat v ulici klasický přechod, na jehož návrhu nyní pracují odborníci Brněnských komunikací. „V každém případě tam minimálně vyznačíme nebo zdůrazníme místa pro přecházení,“ řekl redakci už dříve vedoucí odboru dopravy Martin Račanský.

Nesouhlas místních vzbudilo loni na podzim rozhodnutí odboru dopravy vyznačit místo pro přecházení v Maloměřicích a Obřanech na opravené křižovatce ulic Selské, Valchařské a Dolnopolní.

Rubikovu křižovatku ve Frýdku čeká rekonstrukce.
Začala oprava Rubikovy křižovatky ve Frýdku. Ovlivní dopravu do konce roku