Složité hledání mateřinky, do které je možné dítě umístit, plánují zástupci vedení města řešit vznikem pěti nových institucí. „Každý rok přijímáme do školek zhruba 4 300 tříletých dětí. Do budoucna toto číslo poroste, proto potřebujeme v některých městských částech navýšit kapacitu. Na základě podkladů o počtu narozených dětí v městských částech musíme přistavět školky v Žebětíně, Židenicích, Vinohradech, Bystrci a Líšni,“ vyjmenoval brněnský radní pro školství Jaroslav Suchý.

Ilustrační foto
Pardubicko trápí nedostatek řidičů. Zrušeny byly některé spoje MHD

Nejdřív, už za dva roky, mají stát nové budovy na Vinohradech, v Líšni a Žebětíně. „Plánujeme výstavbu v lokalitě Kamechy, kam se stěhuje nejvíce mladých rodin. Školka bude mít dvě třídy a její stavba bude stát zhruba osmadvacet milionů korun,“ popsal žebětínský starosta Vít Beran. Kolik bude objekt stát, upřesní zástupci městské části na jaře.

Přistavěli, co mohli

Problém dostat potomka do školky je v městské části také podle ředitelky tamní školky Žabka Aleny Polákové. „Děti z jiných obvodů se k nám hlásí, nejčastěji z Bystrce, tam mají s nedostatkem míst největší problém. Přistavěli jsme už všechno, co jsme mohli,“ vysvětlila. Všechny přihlášené tříleté i čtyřleté děti v této mateřské škole místo našly.

Nové mateřské školy v Brně
- problém: nedostatek míst ve školkách
- řešení: výstavba nových mateřských škol v Brně pro zhruba 250 dětí
- kolik tříd: 10-12
- kde: V brněnských Židenicích, Líšni, Vinohradech, Žebětíně a Bystrci
- kdy: do roku 2022
- za kolik: každý z tříd má stát zhruba 8 milionů korun, celkem tedy za asi 80 až 96 milionů korun
- letos nově otevřená školka: pouze mateřská škola v ulici Sýpka

V Bystrci má potíže vyřešit nová mateřinka u základní školy v Laštůvkově ulici. „Měli jsme problém umístit asi padesát dětí. Nakonec se zájemci vešli, ale musíme situaci řešit. Technicky stavbu připravíme my. Novou školky zaplatí město,“ popsal bystrcký místostarosta, který má školství na starosti, Vladimír Vetchý.

Nárůst počtu zájemců o místo vnímají také v brněnském Králově Poli. „Dětí se samozřejmě hlásí víc, než se vejde, ale v poslední době už je školek tolik, že zájem uspokojí. Dříve, když se uvolnilo místo, existovala na něj pomyslná fronta lidí, kteří o něj stáli. Dnes už jich tolik není,“ zhodnotil situaci ředitel Základní a mateřské školy Kotlářská Libor Zřídkaveselý.

Domy v Lidické vibrují a praskají zdi, podle úřad je ale vše v pořádku.
Vibrující domy a praskání stěn. Obyvatele v Havlíčkově Brodě trápí rušná doprava

Rodiče, kteří kvůli nedostatku místa dali dítě do soukromé školky podle něj ani s případným volným místem později instituci raději nemění. „Nechtějí dětem narušit režim,“ vysvětlil.

Celkem má v Brně do tří let vzniknou až dvanáct tříd v pěti městských částech. „Každá bude stát zhruba osm milionů a nabídne místo čtyřiadvaceti až pětadvaceti dětem,“ shrnul Suchý

PAVLA HLOUŠKOVÁ
JANA KOPECKÁ