Ti si přes internet vyhledali práci ve Španělsku a zprostředkovatel se s nimi spojil elektronickou poštou. „Podal jim potřebné informace a požádal je o zaslání finanční částky pro rezervaci letenek. Číslo účtu, které uvedl, bylo vedeno ve Španělsku. Oba zájemci zaslali požadované peníze – jeden dvacet tisíc korun a druhý téměř deset tisíc korun. Od té doby se však nikdo neozval a dohodnutá brigáda se nekonala,“ popsala případ břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Za tento trestný čin hrozí viníkovi až tříleté vězení.

Policisté po podvodnících pátrají

Protože se jedná o složitější případ, požádají policisté o pomoc také mezinárodní policejní organizaci Interpol. Policie varuje zejména studenty, aby byli při hledání práce v zahraničí zvláště opatrní a neposílali peníze na neověřený účet.

Podle ředitele Úřadu práce Břeclav Lubomíra Marka je jednou z cest, jak se vyhnout podobným nepříjemnostem, obrátit se na takzvané eures poradce, kteří poskytují služby na úřadech práce v krajských městech. V Jihomoravském kraji je to Brno – město.

„Eures poradci zprostředkovávají nabídky práce ze zahraničí. Prověřují i nabídky jednotlivých agentur. Tento systém nabízí spoustu brigád. Otázka je, co studenty zajímá,“ poznamenal Marko.