Rozlehlá zanedbaná zelená plocha v blízkosti centra Brna poslouží už za několik let jako základ nové brněnské čtvrti nazvané Jižní centrum. Na území ohraničeném Opuštěnou, Trnitou a Uhelnou ulicí má vyrůst trojice městských bloků s bulvárem. Brňanům poslouží jako byty, kancelářské prostory nebo místo pro zábavu.

Čištění masa v brněnské fontáně před Janáčkovým divadlem.
Neuvěřitelné: Ve fontáně před Janáčkovým divadlem si čistili maso na grilování

Brněnští radní se ve středu vyjádřili k předložené dokumentaci pro územní rozhodnutí investora, který výstavbu komplexu budov připravuje. „Požadujeme smluvně zajistit záruku na vybudování veřejných prostranství s chodníky, parkováním a zelení, kanalizace, vodovodu a systému nakládání s dešťovou vodou. Vznikne tam i prostor pro školku. Výše jmenované se po dokončení stavby přesune do majetku a správy města,“ nastínil městský radní pro územní rozvoj Filip Chvátal.

Vyjádření Architektonické kanceláře Burian-Křivinka, která zastupuje investora Karlín development II, se redakci Deníku Rovnost ve středu nepodařilo získat.

Překládka zrekonstruované lodě Dallas v doku DPmB na Brněnské přehradě. Nově se bude jmenovat Morava.
Chceme Moravu, rozhodli Brňané. Historické lodi vybrali nové jméno

Nová výstavba

Vyroste v lokalitě mezi Trnitou, Opuštěnou a Uhelnou ulicí

Tři městské bloky domů nabídnou Brňanům byty, kancelářské prostory nebo služby.

Lokalitou povede bulvár.

Nabídnout má 957 parkovacích stání.

Investor brzy požádá o územní rozhodnutí.

Požadavky města označil výkonný ředitel společnosti J&T Real Estate Martin Kodeš, která je investorem připravované zástavby, za vyvážené. „Jsme připraveni jim vyjít maximálně vstříc. Projekt už se nějakou dobu připravuje a spolupráce města a nás, jako soukromého investora, je i v těchto věcech velmi konstruktivní," sdělil.

Podle informací na webu firmy J&T Real Estate je cílem vytvořit různorodou městskou čtvrť s pestrou zástavbou. „Smíšená výstavba hlavně s byty, zelení, kancelářemi a veřejnými stavbami v promyšleném urbanistickém projektu vnese do lokality novou estetiku na dlouho zanedbávaných pozemcích,“ přiblížil investor na webu.

Přes novou čtvrť povede bulvár s dostatečným množstvím zeleně. Největší důraz klade investor na byty, protože polovina tamní plochy má podle územního plánu posloužit právě pro bydlení. Na zbytku území najdou Brňané kancelářské a obchodní prostory nebo místa pro zábavu a trávení volného času. Výstavba má začít do dvou let od obdržení pravomocného územního rozhodnutí, o které soukromý investor brzy požádá.

Ilustrační foto.
Koronavirové ohnisko v brněnské nemocnici: počet nakažených stoupl už na 13 lidí

Podle náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka je oblast okolo Trnité důležitou rozvojovou lokalitou v Brně. Výstavba nové čtvrti naváže na historické centrum města. „Záruky požadujeme proto, aby čtvrť plynule navázala na ostatní zástavbu a byla dopravně dostupná. Vyrůst tam má osmnáct domů využitelných pro bydlení, služby, obchody. Budovy vytvoří tři městské bloky, každá nabídne dvě podzemní podlaží pro parkování,“ popsal Hladík.

Plán na proměnu oblasti mezi Trnitou a Opuštěnou vítá třeba Brňan David Chalupa. „Nová výstavba lokalitu výrazně zatraktivní. Momentální stav tamní plochy Brňany k návštěvě rozhodně nevybízí,“ poznamenal.

Obyvatelé brněnské Vranovské ulice si stěžují na poměry v bytovém domě 22 a 26.
Konec domu hrůzy ve Vranovské? Nájemníci dostali čipy, pomoci má i domovník

Výstavba se stane součástí nové čtvrti. „Nabídne bydlení až pro deset až patnáct tisíc lidí, kancelářské budovy, služby a široké možnosti trávení volného času. Bude atraktivní městskou čtvrtí a plynule naváže na rozšířené centrum města,“ sdělila mluvčí kanceláře městského architekta Jana Běhalová.