Apidomek je usazený do malebného prostředí Krušných hor. Stojí ve svahu horské louky v nadmořské výšce 600 metrů nedaleko zříceniny hradu Hasištejn. Jedná se o maringotku, která je vybavená vším, co moderní člověk vyžaduje, jen s tím rozdílem, že místo televize uvnitř najdou velkou skleněnou tabuli, která otevírá pohled do úlu. Díky tomu je možné sledovat práci dělnic včetně toho, jak jejich průzkumnice „tancují“, když informují, kde je nektar.

Jak poznat opravdu kvalitní med? Čtěte v článku: 

Včelaření propadl Aleš Pelikán jako desetiletý kluk, dnes se mu věnuje čtyři desetiletí
Jak poznat kvalitní med? Ve vodě se rozpouští pomaleji, radí zkušený včelař

Tím hlavním jsou ale včelí úly umístěné přímo pod matracemi velkých pohodlných lůžek. Když se člověk uloží ke spánku, obklopí ho tak vůně medu, pylu a konejšivý bzukot.

K čemu je takové spaní na včelách dobré? „Včelí produkty pomáhají léčit řadu nemocí – například astma, artritidu, nemoci kloubů, nespavost a dokonce i srdeční choroby. Sama přítomnost včel na člověka působí uklidňujícím dojmem,“ přiblížil Pavel Kaiser.

Pavel Kaiser postavil na horské louce včelín s luxusním ubytováním. Nabídne léčivou apiterapii.Pavel Kaiser postavil na horské louce včelín s luxusním ubytováním. Nabídne léčivou apiterapiiZdroj: Deník/Roman Dušek

„Můj pradědeček choval včely na Moravě. Když měl nějaký neduh, lehával ve včelíně, kde měl i postel. To mu pomáhalo. Inspirovalo mě to,“ prozradil.

Pomoci může i ovčelená voda

Medový glamping chce rozjet od dubna. Podle jeho slov je ideální, když hosté v apidomku stráví nejméně dvě noci, aby se stačily dostavit kladné účinky. Podpořit je má ovčelená voda. Jedná se o pitnou vodu, která se vkládá do průduchů u včelínu, aby se „nabila“. Ke změnám vlastností vody by mělo docházet díky působení biopole včel, které má elektromagnetický charakter.

Ovčelená voda má údajně vliv na pokles krevních cukrů. Některým lidem také zmírnila či odstranila pocit únavy, bolesti hlavy, kloubů a další neduhy.

Včelařství můžete studovat i na škole v Jihlavě: 

Kdo má zájem o včely, seznámí se na jihlavské Škole ekonomiky a cestovního ruchu s teorií i s praxí
OBRAZEM: Jihlavská škola učí lidi včelařit. Zájemců o studium jí přibývá

Ke včelaření se Pavel Kaiser dostal před deseti lety, když pracoval u dopravní policie v Chomutově. Kolega tenkrát zdědil včelstva a učil se s nimi zacházet. „Pomáhal jsem mu a rozhodl jsem se, že bych se včelařství také mohl věnovat,“ zmínil. „Jenže jsem si to představoval příliš jednoduše. Myslel jsem, že k nim zajdu tak dvakrát do roka a bude to vše. Ono je to ale kolikrát i dvakrát denně,“ pokrčil se smíchem rameny.

Rychle ho to ale chytlo. Dnes má skoro třicet včelstev v Místě, Blahuňově a okolí. Medu jeho včely neprodukují tolik, jako ty v podhůří. „Je ale vysoce kvalitní,“ vyzdvihl včelař.

V maringotce je prosklený včelín, kde hosté mohou sledovat pohyb včel.V maringotce je prosklený včelín, kde hosté mohou sledovat pohyb včelZdroj: Deník/Miroslava Šebestová

Jeho prodejem se neuživí a stejně tak ani prodejem dalších včelích produktů. Ve spojení s glampingem, což je kombinace táboření v přírodě, hotelového komfortu a nových technologií, už by se to ale mohlo dařit. Proto se před dvěma lety pustil do stavby apidomku. Celý ho postavil vlastníma rukama.

Medový glamping

„Různých domků na stromech a týpí už je dnes spousta, apidomky jsou ale netradiční a lidé na to slyší. Jediný takový byl dosud v Orlických horách, my jsme druzí v republice a první v Ústeckém kraji,“ zdůraznil včelař.

Apiterapii provozuje také živnostník v Úštěku na Litoměřicku, není však spojená s nocováním.

O včelstva na Ústředním hřbitově v Brně se stará včelař Martin Brzobohatý s kolegy.
Brněnská rarita? Hřbitovní med. Z úlů na pohřebišti už jej vytočili 70 kilo

Apidomek v Místě nabízí veškeré pohodlí. Je v něm prostorná ložnice pro čtyři lidi, kuchyňka, sprcha, splachovací záchod a kamna. Před maringotkou je také krytá pergola s posezením, lehátky, ohništěm a grilem. Kdo rád rybaří, může využít i rybník, který je součástí pozemku. Do budoucna by mohl u cesty k apidomku přibýt i medomat.

Sezóna, kdy bude možné provozovat apiterapii, potrvá vždy od dubna do října. Zájemcům ale bude nabízená také pro klasický glamping v zimním období.

Proč apiterapie?

Včela se latinsky nazývá Apis. Podle apiterapie je lidskému zdraví prospěšné v podstatě vše, co včely vytvářejí – med, propolis, mateří kašička, pyl, vosk i jed. Na psychické zdraví má mít kladný vliv i sama péče o včelstvo.

Dosud nevznikla žádná vědecká studie potvrzující účinnost této terapeutické metody. Přesto mnozí lidé došli k tomu, že se díky včelím produktům podařilo zmírnit či odstranit některé jejich potíže.