Dívka dostala jméno Anastasia, po porodu měřila padesát centimetrů a vážila 3290 gramů. „Jsme moc rádi, že tu můžeme být. Hlavně, že jsme v bezpečí,“ je vděčná novopečená matka.

Porod byl v termínu a podle lékařů bez jakýchkoliv komplikací. „Je to moje první dítě, dlouho jsem se na něj těšila,“ svěřuje se rodička.

Po začátku války s opuštěním svého bydliště neváhala. Do Brna ji přivezli rodiče, kteří na jihu Moravy dlouhodobě žijí. „Opravdu děkuju, jak mě tu všichni přijali a jak se ke mně chovají. Mám tady skvělou péči,“ oceňuje pobyt v nemocnici i přivítání v nové zemi.

Anastasia zřejmě v této nemocnici dlouho osamocená nezůstane. Jen u Milosrdných bratří lékaři už vyšetřili desítku těhotných žen, které utekly z Ukrajiny před válkou. Například Babička Anastasie prozradila, že v rodině mají další těhotnou ženu. Termín porodu má za dva měsíce, takže je pravděpodobné, že do nemocnice zavítá znovu.

Ve středu matce Anastasie do nemocnice, kde po porodu zůstává, přišla pogratulovat k narození zdravého dítěte i brněnská primátorka Markéta Vaňková. Novorozeně si i krátce pochovala. „Jsme rádi, že vás tady můžeme mít a starat se o vás,“ říká v nemocničním pokoji.

JAKUB TRUČKA