O nepopsatelnou radost ochranářů se postarala orlice Filoména a samec David, vypuštění v roce 2007, respektive 2006. „V co jsme ve skrytu duše tiše doufali a přáli si, ať se to podaří již v tomto roce, skutečně nastalo,“ řekl nadšeně vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích Petr Orel. Dravci, vypuštění v rámci ojedinělého projektu Návrat orla skalního do České republiky, vytvořili stabilní pár a letos v únoru se pustili do stavby hnízda.

Ornitologové předpokládají, že hnízdění nebude úspěšné. Proč, to osvětlil šéf stanice: „Jde o mladý pár a samec ještě zřejmě není pohlavně dospělý. Ale i tak je to obrovský úspěch všech zainteresovaných na tomto projektu.“

Potvrzuje se tak základní předpoklad celého projektu. Pokud zde orli „zapustí své kořeny“ a přijmou české území za své rodiště, nic nebrání tomu, aby se postupně vytvořila stabilní hnízdní populace. „To je samozřejmě ještě hodně, hodně daleko a čeká nás ještě velké množství mravenčí a systematické práce,“ přiznal Orel. „Ale je to první velká odměna po deseti letech intenzivní ochranářské práce,“ dodal. Největším nepřítelem těchto překrásných majestátních dravců stále zůstává člověk. I proto nemají ochranáři zájem blíže specifikovat, kde přesně začal orlí pár budovat svůj nový domov.

Po nepříliš radostných zprávách z minulého roku se tak ekologové konečně dočkali velkého povzbuzení v dalších etapách mimořádného projektu. Především poslední loňské měsíce nebyly vůbec radostné. V září totiž někdo v Čechách na Benešovsku otrávil orlici Gabču, což se dokoce řešilo na ministerské půdě. A aby toho nebylo málo, na sklonku roku byl nalezen na Bruntálsku mrtvý také samec Miko.