Dvojici mladých zoborožců postupně dorůstá peří a učí se létat. „Jsou od začátku krmena tím, co dáme rodičům. Ti je oba následně krmí, a to i teď, když už mláďata opustila hnízdní dutinu,“ uvedl zootechnik s tím, že jde především o živočišnou stravu.

Hodonínští začali s chovem zoborožců před deseti lety. „Historický prvoodchov jsme u tohoto druhu zaznamenali loni, kdy pár odchoval jedno mládě, které později našlo nový domov v Zoo Liberec. I letošní mláďata máme v plánu do konce tohoto roku přemístit do jiného chovatelského zařízení,“ nastínil Ingr.

Trojice osiřelých mladých čápů je zdravotně v pořádku. Bylo ovšem nutné se o tom přesvědčit pohledem z hasičské plošiny.
Neuvěřitelné čapí příběhy: Osiřelá mláďata přikrmovali z hasičského žebříku

Původním domovem zoborožců je africká příroda hnízdí nejčastěji v dutinách stromů. „Samice obvykle snáší jedno až tři vejce a odchov v přírodě i lidské péči má zajímavý průběh. Jakmile samice snese vejce na hnízdo, zasedne na ně a zazdí za sebou otvor zevnitř. Ponechá jen úzkou skulinu, kterou dovnitř proudí vzduch a skrze niž jí do hnízda samec podává potravu. Když jsou mláďata již dostatečně samostatná, samice rozbije zazděný otvor a dutinu i s mláďaty opouští,“ popsala cestu zoborožců na svět mluvčí hodonínské zoo Marie Blahová.

Další přírůstky 

Ta zároveň připomněla, že se letos v zoo podařilo odchovat už i nandua pampového, poštolky jižní, krasky červenozobé, satyry Temminckovy či několik druhů sov.