U okénka v dodávce si lidé vyřídí vybrané služby, jako odeslání zásilek, poštovní poukázky, platby kartou, dobíjení mobilního kreditu a na požádání i vyplacení důchodu. Další obyvatelka Moravské Nové Vsi Hana dorazila k autu stojícímu na návsi kvůli platbě SIPO. „Poprvé jsem dodávku očima hledala, je docela nenápadná. Myslela jsem, že bude v tradiční barvách modré a žluté, ale je potištěná v retro stylu. Lidé mě pak rychle navedli,“ usmála se žena.

Mobilní pošta na čtyřech kolech nyní funguje kromě jižní Moravy také na Olomoucku. Česká pošta zvažuje v budoucnu zavedení netradiční služby i v dalších krajích. „Jsme v testovacím provozu. Výsledky budeme vyhodnocovat. Služba dobře zafungovala při nečekaných událostech, jako bylo právě tornádo nebo dřív v uzavřených lokalitách kvůli covidu-19, třeba na Trutnovsku,“ sdělil mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Klienti si u mobilní pošty musí pohlídat provozní dobu. Na Olomoucku postupně zajíždí jednou týdně na určitou dobu do dvaceti obcí. Ve dvou jihomoravských obcích je každý den pracovního týdne, a to dvě hodiny. „Myslím, že lidé v obcích postižených tornádem nás rádi vidí. Denně přijdou řádově desítky klientů. Ze začátku jsme museli vyřešit provozní záležitosti, například kde se připojit na elektřinu,“ pověděl vedoucí jihomoravské pojízdné pobočky Jan Opavský. Ve službě se střídá s jedním kolegou.

Před žhavým sluncem se lidé schovají pod stříškou, pošťák je zase rád, že přes léto v dodávce funguje klimatizace. „Když se sejde v jeden čas více lidí, někteří si zkrátí čekání povídáním, tak jak to vždycky na vesnické poště bývalo,“ všiml si Opavský.

Na jižní Moravě má dodávka alias pojízdná pobočka zůstat podle potřeby. Budovy v Moravské Nové Vsi a Lužicích, kde sídlila pošta se opravy dočkají možná už v září. Jejich úkoly převzaly pobočky v sousedním Týnci respektive Hodoníně. Důchodkyně Popelková se těší na známé tváře pracovnic na přepážce. „Znám dobře i poštovní doručovatelky, hodně mi chybí. Poštovní služby byly před tornádem určitou jistotou, po pohromě jsme rádi za to, co je, a za každou pomoc,“ dodala žena.

Dvě operativní jednotky letos nejprve působily v oblastech nejvíce postižených koronavirem - na Trutnovsku, Chebsku a Sokolovsku. A to po rozhodnutí vlády o omezení pohybu v okresech.
Testovací provoz zatím počítá s jedním měsícem provozu v dané lokalitě.
Pojízdná pobočka tak už navštívila i jižní Čechy, Pardubický kraj, poté Liberecký kraj a Vysočinu. V červnu testování probíhalo vJihomoravském a Ústeckém kraji, od července v kraji Plzeňském a od 9. srpna běží v Olomouckém kraji.
V případě potřeby je Česká pošta připravena mobilní pošty bezodkladně přesunout na další potřebná místa po celé České republice, včetně původních lokalit. Nyní tak jedna dodávka zajíždí do dvou obcí postižených tornádem - Moravské Nové Vsi a Lužic.