Za dobu fungování se rozšířil z historického centra do okolních oblastí včetně Králova Pole. Zástupcům Brna-středu, kde platí od začátku, vadí pomalé rozšiřování a stanovení hranic mezi zónou B s celodenní regulací a zónou C s omezeními jen přes noc.

„Třeba Mendlovo náměstí takhle dělí napůl, což mnohým občanům nevyhovuje. Chystají se snad proti tomu sepsat i petici. Ptají se pak, proč je hranice zrovna tam a proč není posunutá o pár metrů jinam. Stejně tak na Úvoze a u Grohovy ulice,“ řekl radní Brna-středu pro dopravu Jan Mandát.

Bývalý náměstek pro dopravu a současný opoziční zastupitel Richard Mrázek vytýká pomalé zavádění modrých čar do dalších částí. „Měli jsme v plánu rychlejší tempo. Kromě Králova Pole mělo fungovat už i v Žabovřeskách, což se zatím nestalo. Jinak ale zóny fungují, po jejich rozšiřování jsou lidé spokojení,“ uvedl Mrázek.

Podle městského radního pro dopravu Petra Kratochvíla brání rychlejšímu spuštění dalších oblastí systému omezený počet úředníků. „Jedná se o procesně náročnou záležitost. Musíme zóny prodiskutovat se zástupci městské části, oblast vyměřit, projednat s policií, nechat vyrobit značky, osadit je v ulicích. Nakonec vyřídit registrace řidičů. Nastavený proces rozšiřování zvládáme akorát,“ přiblížil radní Kratochvíl.

Od října v části Žabovřesk

Problémů v ulicích vedle oblastí, kde začnou modré zóny platit, se obávají v Žabovřeskách. „Požadovali jsme zavedení všech zón v jednom čase, protože se bojíme vytlačování aut do dalších lokalit v městské části. Asi z časových a kapacitních důvodů nám nemohli vyhovět, což je pro nás nepříjemné, protože některé občany už modré čáry zasáhnou a jiné ne,“ prohlásila tamní starostka Lucie Pokorná.

Od 5. října řidiči zaparkují vůz za modrými čárami nově i právě v části Žabovřesk. „Modré zóny mají pomoci vyřešit stále větší počet aut a omezené množství parkovacích míst. Jejich cílem je umožnit rezidentům a abonentům pohodlněji zaparkovat v blízkosti jejich domovů či provozoven,“ shrnula Anna Dudková z brněnského magistrátu.

Rezidentní parkování v Brně

* Začalo fungovat před dvěma lety 1. září.

* Jeho cílem je umožnit rezidentům a abonentům zaparkovat blízko jejich domovů a provozoven.

* Momentálně platí v Brně-středu a Králově Poli, příští měsíc se rozšíří nově do Žabovřesk.

* V systému je 12 200 rezidentů a 1 420 abonentů.

* Letos úředníci udělili přes 7 tisíc pokut za stání v zónách.

* Kritikům vadí pomalé rozšiřování zón do dalších oblastí.

OLDŘICH HALUZA
TEREZIE SEKÁČOVÁ