Expozice je zavřená do odvolání. Kvůli pokračujícím pracím je mimo provoz také kavárna a nepřístupné zůstávají také toalety. Práce na druhé etapě rekonstrukce návštěvnické infrastruktury začaly na jaře roku 2022, konec je v plánu letos na jaře. „Termín stále upřesňujeme," sdělil za Muzeum Brněnska, pod které památník spadá, Vladan Dokoupil. Náklady jsou zhruba osmačtyřicet milionů korun bez daně.

Na Mohylu míru se chystá po opravách například Kateřina Jelínková. ,,Je to známé místo. Slyšela jsem o něm mnohokrát. Bohužel jsem tam dosud nebyla. Moc ráda bych se tam ale chtěla podívat. Už jen kvůli tomu, že to je historicky zajímavé místo spjaté s významnou událostí,” Kateřina Jelínková.

Opravy se v příštích měsících dočká i kaple, která se nachází v areálu Památníku Mohyla míru. „Projekt zahrnuje opravu havarijního stavu části vnitřních omítek v kapli. Jedná se o poškozené omítky ve vrchních partiích klenby, které nebyly při výměně omítek v roce 2015 zahrnuty do stavebních úprav. Tehdy nevykazovaly známky degradace. Návrh řešení dále předpokládá odspárování a nové těsnící spárování zbytku vnějšího pláště kaple," nastínil Buček.

Zástupci Muzea Brněnska by rádi s opravami začali na jaře se začátkem stavební sezony. Mají trvat zhruba deset měsíců. „Dodavatel stavby zatím nebyl vysoutěžen," podotkl Dokoupil. Předpokládané náklady jsou asi 2,4 milionu korun bez daně.

Cosples 2024 se konal na brněnském výstavišti.
VIDEO: Pohádková zábava na jihu Moravy. Na Cosplese tančili klauni i elfové

Po dobu rekonstrukce kaple bude její přístupnost pro návštěvníky částečně omezená. „Snahou muzea je, aby to bylo co nejméně, ovšem s ohledem na bezpečnost návštěvníků se částečnému omezení vyhnout nedá. Jak a kdy omezení budou, zatím nevíme. Bude záležet na průběhu prací," doplnil Dokoupil.

Mohyla míru je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. V areálu památníku se každoročně na přelomu listopadu a prosince koná pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy u Slavkova.

Secesní památník je šestadvacet metrů vysoký, postavený podle záměru kněze Aloise Slováka. Vznikl mezi lety 1910 a 1912. Slavnostního otevření se Mohyla míru dočkala až v roce 1923.