Telata jsou letos větší než obvykle. Pořadatelé dokonce uvažovali, že letos kácení dobytku vynechají. „Nikdy jsem větší tele. Váhal jsem, zda do toho vůbec půjdu,“ říká vítěz nejnebezpečnější disciplíny Jan Veselý. Jezdec musí na cválající tele skočit a povalit ho na zem.

Závodníky popohání časový limit, nejrychlejší získají nejvyšší hodnocení. „Body ze sedmi rodeových závodů se sčítají a na posledním rodeu vyhlásí mistra republiky,“ vysvětluje závodník Jan Kolář. Sám se účastní jen dobytkářských disciplín. Kácení telat však vynechává, předloni mu totiž dobytče rozdrtilo kyčel.

Zdroj: Deník/Martina Moresová

Cválající kovboje povzbuzuje tři sta padesát návštěvníků, kteří sedí kolem jezdecké ohrady. „Syn koně zbožňuje, rodeo si moc užívá. Příští rok přijdeme zas,“ chválí si Monika Pavlíková z Nesovic. Malý Adam hladí koně a dodává, že se na jednom projel. Na telata však skákat nikdy nechce.

Dobytkářskou disciplínou je i zavírání telat. Trojice závodnic hledá ve stádu tele s číslem šest. Právě toto dobytče musí zahnat do ohrady. Tele však nechce opustit bezpečí stáda a čas neúprosně běží. Dívky musí zvíře do minuty zavřít. „Všechny dobytkářské disciplíny, jako lasování a značkování telat, vychází z chovatelské praxe amerických a australských kovbojů,“ popisuje organizátor rodea Jiří Novotný.

Nechybí ani rychlostní disciplíny. Soutěžící se slalomem proplétají mezi tyčemi nebo závodí okolo barelů. Od koňských kopyt se zvedají oblaka prachu, musí totiž dobrzdit zatáčky. „Ráda sleduji rychlostní závody. Sama jsem na koni skákala přes překážky,“ říká pravidelná návštěvnice rodea Magdalena Hlobilová.

Lidé jsou obklopení spoustou zvířat. Kromě frkajících koní a funících býčků tu jsou husy, pštrosi a klokani. Děti pobíhají s koťátky v náručích. „Staráme se o zvířata a o pole, teď nám začala sezóna,“ sděluje Novotný a dodává, že příští rodeo bude asi v září, kdy nebude na farmě tolik práce.

MARTINA MORESOVÁ