Most ve Starých Dobrkovicích prošel stavebními úpravami už před čtyřmi lety, kdy se opravovala jeho spodní část. Při ní pracovníci odborné firmy obnovili zřícená křídla mostu, opravili ledolamy a zpevnili koryto řeky pod mostem. V letošním roce byly tedy na řadě horní část mostu a nosné konstrukce.

Hubertova jízda v zámeckém parku v Červeném Dvoře.
OBRAZEM: Na Hubertskou do Červeňáku se sjelo přes čtyřicet koní

„Izolace již nefungovala, mostem protékala voda, také nevyhovoval zádržný systém ocelových svodidel necitlivě zabudovaných v betonových římsách,“ vyjmenoval nedostatky starosta Českého Krumlova Dalibor Carda.

Ruční práce

Bylo nutné odtěžit vozovku až na úroveň kleneb. Most nově získal zábradlí podobné tomu, které se nachází v historické části města. Vozovka na mostě dostala nový povrch, odrazové pruhy a nechybí ani dlážděné skluzy pro vodu. „Rekonstrukce památkově chráněného mostu vyžadovala výjimečný přístup, kamenické práce prováděl kameník z Českého Krumlova tradičním způsobem, ručně se upravovaly i krycí desky,“ dodal starosta.

Atmosféra dušičkového českokrumlovského hřbitova.
Hřbitovy jako galerie: Podívejte se na originální náhrobky. Najdete tam i psa

Rekonstrukce vyšla na necelé čtyři miliony korun, ze kterých činila dotace Jihočeského kraje 1,5 milionu korun.

Kamenný klenutý tříobloukový most je velmi hodnotným a autenticky dochovaným příkladem dopravní technické stavby. Reprezentuje dynamičnost a technickou vyspělost, s jakou se tato část regionu rozvíjela během 19. století. Představuje doklad řemeslné dovednosti a zručnosti předků, včetně jejich estetického cítění. Svým umístěním, charakterem, památkovou hodnotou a historickou podstatou odpovídá pojetí kulturní památky.