Most letos zřejmě nekoupí žádnou novou kameru na odhalování zločinu. V rámci státem podporované prevence kriminality chce ale opět pomoci cyklistům, seniorům, ženám a mládeži a posílí dohled v Chánově. Nad rámec schváleného dotačního programu se strážníci zaměří na okrajovou část problémové obytné zóny Stovka, kde státní policie opustila svou pobočku patřící městu.

Celkem 1,3 milionu korun hodlá v tomto roce investovat město Most do svého programu prevence kriminality. O schváleném plánu na potírání zločinosti, který se přímo dotkne stovek lidí, informovali radní před víkendem. Radnice stejně jako v minulých letech požádá o peníze ministerstvo vnitra. Pokud pro Most peníze schválí, město uhradí jen 130 tisíc korun, protože stát požaduje desetiprocentní finanční účast žadatele o dotaci. Dříve museli žadatelé pokrýt pětinu celkových nákladů.

Osobní alarmy a kurzy sebeobrany

Na zveřejněném seznamu je sedm projektů. Město počítá s nákupem osobních alarmů pro seniory, kterým už dříve koupilo a instalovalo bezpečnostní řetízky a kukátka do dveří. Kromě třetího pokračovaní akce Zvýšení pocitu bezpečí pro seniory se mají i letos konat kurzy sebeobrany pro ženy a dívky, které trénují městští strážníci. V plánu jsou i další nákupy mikročipů pro zabezpečení jízdních kol a stojany na jejich odložení. Stát by měl podpořit i hromadné výlety pro děti ze sociálně slabých rodin a civilní romský dozor v Chánově, kde by měli zvláštní hlídky odrazovat mládež například od vandalství a fetování.

„Předpokládáme, že ministerstvo tyto projekty podpoří,“ sdělil primátor Vlastimil Vozka. Podle Bronislava Schwarze, ředitele městské policie, která je tvůrcem celého programu, mají v Chánově pracovat čtyři asistenti prevence kriminality.

Letos bez kamer

Zda Most dotace dostane, bude jasné na jaře. Peníze na monitorovací kamery se letos nepřidělují. Městská policie proto rozšiřování sledovacího systému v tomto roce neplánuje. Loni město pořídilo kamery pro hlídání okolí ulice Františka Halase, kde vzniklo nové parkoviště, pro Sedmistovky, pro zónu pod nemocnicí a mobilní kameru pro záznam rizikových demonstrací a dalších akcí, kde může dojít k narušení veřejného pořádku.

V rámci jiné prevence kriminality radnice řeší novou komplikaci. Uvolnila se jí budova v ulici V. Majakovského, kde do prosince sídlilo oddělení Policie ČR. Přestože vedení policie tvrdí, že její dohled v obytné zóně neoslabí, město se obává zhoršení bezpečnostní situace a pošle do oblasti svou hlídku. „Bude tam od prvního února,“ řekl Schwarz. Nevylučuje, že městská policie přesune do uvolněné budovy část svých aktivit a vznikne v ní služebna.