Městská policie hodlá na podzim instalovat v Mostě čtyři kamery pro denní i noční monitoring známých lokalit. Budou dohlížet na veřejný pořádek v parku Šibeník, na prostranství u restaurace Konírna, na park s Opavia hřištěm vedle fotbalového stadionu a na zchátralý park Střed u sportovní haly, který se bude v letech 2021 a 2022 rekonstruovat za desítky milionů korun a vyžádá si další bezpečnostní opatření uvnitř celého pětihektarového areálu.

„Navrhujeme do parku umístit budovu pro správce parku se stálou službou pracovníka ostrahy a kamerový systém, který zabezpečí zejména přístupové cesty, centrální část parku, dětské hřiště, místa pro setkávání a další místa či prvky ohrožené vandalismem,“ informoval ředitel městské policie Jaroslav Hrvol. Nová doporučení strážníků jsou součástí podkladů pro architektonickou soutěž na revitalizaci parku.

Pracovník ostrahy bude po vylepšení odpočinkové zóny vyhodnocovat záznamy ze všech kamer a pravidelně parkem procházet. Když zjistí problém, zavolá nejbližší motohlídku strážníků, asistenty prevence kriminality nebo pěší hlídky působící ve Stovkách a v parku. „Potřebný počet kamer a jejich umístění bude předmětem jednání v dalších stupních projektové dokumentace,“ dodal Hrvol. První kamera začne letos sledovat park z problémové lokality Stovka.

V budoucnu má pomoci i návštěvní řád parku, který umožní městské policii lépe vymáhat dodržování pořádku. Příprava projektu zahrne i požadavky technických služeb, které budou mít na starosti údržbu areálu.

Vítězný architektonický návrh na revitalizaci parku má být znám na jaře příštího roku a pak by měla následovat roční příprava projektové dokumentace. Zahájení úprav se plánuje na rok 2021 a otevření parku na rok 2022.

Šibeník pod dohledem

Ještě letos bude pod větším kamerovým dozorem také park Šibeník, kde je od června nové zábavní centrum Fun Park s lanovým centrem 3D bludiště. „Park Šibeník je díky své rozloze, vitalitě a umístění v centru města nejdůležitějším parkem Mostu a má našlápnuto stát se mosteckou Stromovkou,“ upozornil před časem odborník na rekultivace Stanislav Štýs.

Rozhodnutí pořídit nové kamery pro čtyři lokality předcházel průzkum pocitu bezpečí, při kterém se zjistilo, že obyvatelé by uvítali větší ochranu právě v parcích. Městská policie si proto prošla problematické úseky a vytipovala místa vhodná pro instalaci kamer.

Do kritizovaného parčíku v ulici Zdeňka Fibicha se podle strážníků kamery nehodí kvůli vzrostlé zeleni, a proto počítají s náhradním řešením – s pochůzkami asistentů prevence kriminality a se snížením počtu laviček, na kterých se shlukuje hlavně mládež.

Potíže s různými skupinkami jsou hlášeny i v parčíku mezi bloky 709 a 734 v Sedmistovkách. „I kdyby vozy městské policie projely parkem, partičky se po spatření strážníků uklidní a po odjetí se vrátí ke své zábavě,“ upozornil nedávno jeden z obyvatel sídliště. Radnice potvrdila, že hlídky zaznamenaly nárůst potíží už loni a proto se na blok 734 umístí otočná kamera na monitoring okolí restaurace Konírna, bloku 709 a přilehlého parku. „Kamera disponuje nočním viděním a umožňuje pořizovat kamerové záznamy. Ty pak budou moci sloužit jako důkazní materiál při případném přestupkovém či trestním řízení,“ oznámil na radničním webu primátor Jan Paparega.