Obavy motoristů se naplnily. Po uzavření frekventovaného mostu přes řeku Odru v Ostravě-Přívoze zkolabovala doprava. Ranní problémy byly přitom zbytečné. Tabule a značky informující o zákazu vjezdu na most se totiž objevily více než hodinu před jeho oficiálním uzavřením. To bylo ohlášeno na osmou hodinu ranní.

Když Deník asi 15 minut před osmou hodinou zaparkoval u zákazové značky, objevilo se policejní vozidlo se zapnutými majáky, jež místem – zřejmě v pravidelných intervalech – projíždělo. Pro krátkém vysvětlení se ukázalo, že most má být opravdu uzavřený až v osm hodin. 

Rekonstrukce Jaselské ulice v Praze 6 se stala předmětem kritiky kvůli necitlivému přístupu ke stromům.
Stromy jako „slepice v kleci“ rozhádaly experty. Praha má problém s péčí o zeleň

„Tu značku tady umístili zbytečně dříve, asi to chtěli mít připravené. Přitom ale stačilo, aby ji pootočili bokem a řidiči mohli dále pokračovat. V osm ji pak mohli dát čelně k přijíždějícím autům,“ řekl Deníku policista.

Za značkou se posléze začala tvořit menší kolona. Šlo o naštvané řidiče spoléhající na informaci o uzavření mostu od osmé hodiny. Po ubezpečení, že tomu tak opravdu je, pokračovali směrem na most. „Počítal jsem s tím, měl jsem podle toho naplánovanou cestu,“ řekl Deníku Lukáš Mrovec, jenž patřil k posledním, komu se podařilo přes most dostal.

Řidiče zmátly i značky mezi Hlučínem a Ludgeřovicemi, které od rána bez upřesnění časového údaje upozorňovaly na uzavírku. Drtivá většina aut se proto vydala na objízdnou trasu přes Ludgeřovice, Petřkovice a Koblov určenou pro osobní dopravu.

Kolony dosahovaly několika kilometrů a sahaly až k ludgeřovickému kostelu. Motoristé si cestu, která se dá běžně zvládnout za 9 až 11 minut, prodloužili o desítky minut.

Špatný stav

Oprava mostu je naplánována až do konce letošního roku. Jde o jediné přemostění na hlavní trase mezi Hlučínskem a Ostravou. Denně tudy projedou desítky tisíc vozidel.

Velebnosti, já bych se na to nejradši vyprdla; a další hlášky všichni dobře znají z filmových grotesek režiséra Zdeňka Trošky. Provedl nás Hošticemi a ukázal, co se změnilo.
Třicet let od Slunce, seno. Zdeněk Troška ukázal, co je v Hošticích nového

„Kompletní oprava spočívá v obnově protikorozní ochrany ocelových konstrukcí, dále bude vyměněn mostní závěr, který po letech služby netěsní a nebrání protékání vody. Na mostě byla zjištěna nefunkční hydroizolace, což je předpoklad pro nadstandardní četnost tvorby výtluků a podobných poruch vozovky. Dosluhující izolační části budou obnoveny. Harmonogram prací rovněž počítá s provedením sanace spodní stavby,“ uvedl Miroslav Mazal z Ředitelství silnic a dálnic s tím, že poslední rozsáhlejší oprava mostu byla provedena v roce 1998.

Most zůstává otevřený pouze pro složky integrovaného záchranného systému, cyklisty, pěší a městskou dopravu. Autobusy jedoucí po nové I/56 zatím k mostu projedou bez problémů. Potíže ale mají například autobusy na linkách 56 a 68. Jejich trasa totiž vede přes Ludgeřovice. V pondělí tak uvízly mezi auty a nabíraly velká zpoždění.

Sraz socialistických vozidel v kempu Hnačov.
Škoda, trabant, žigulík. Na sraz do Hnačova dorazily stovky socialistických vozů

Jak Deník ověřil, kolony se tvořily i před devátou hodinou. Dopravu v Petřkovicích usměrňovala městská policie. „Je to prostě ucpané,“ pokrčil rameny jeden ze strážníků.

Drtivá kritika

Reakce řidičů na uzavření mostu a následný kolaps byla na sociálních sítích drtivá. Mimo jiné poukazovali na to, že opravy měly začít v době lockdownu, kdy byl provoz podstatně menší. Další kritizovali, že i přes mnohaletou diskusi stále nestojí nový most přes Odru, o němž se mluví jako o nezbytnosti. Má se stát součástí chystané obchvatu Hlučínska.

„Takže do práce budu na ranní jezdit ve čtyři,“ posteskl si jeden z diskutujících. Motoristé také dávali různé rady a doporučení, například cestovat přes Polsko. „Hlučín, přes Šilheřovice, Chalupki, Bohumín a na dálnici,“ uvedl na Facebooku Stanislav Pražák.

Druhá objízdná trasa, určená pro nákladní vozy, vede přes Hlučín a Děhylov. I zde byly zaznamenány problémy.