Mráz pálil i v třešňovém sadu, citelně poškozeny jsou i švestky. Letošní extrém nemá v historii vilémovských sadů obdoby.

Škody jsou drtivé hlavně kvůli tomu, že vzhledem k nadprůměrně teplému počasí v předchozích týdnech byly stromy v květu zhruba o tři týdny dříve a růst plodů byl extrémně napřed.

Do toho přišlo prudké ochlazení. Počátkem týdne pak naměřili v sadě minus 2,4 stupně Celsia.

Kvetoucí meruňky.
Největší pohroma za sto let. Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne miliardu

„Mráz šel plošně. Rozsah poškození u jabloní je 60 až 100 procent. Extrém, který letos zažíváme, nepamatuji. To jsem tady 40 let,“ poukázal Jaroslav Mačkal, vedoucí vilémovských sadů Zemědělského družstva Senice na Hané.

„Bavíme se o poškození z první vlny,“ dodal ovocnář.

Mráz totiž udeřil i v pátek ráno, kdy pěstitelé naměřili minus 2,6 stupně. „Jak se oteplí, projev uvidíme poměrně rychle – kolik plůdků najdeme na zemi pod stromy,“ dodal s trpkostí. „Vidíte, jak je to uprostřed černé? Toto všechno spadne," ukazoval spálené pestíky jabloňových květů.

Třešně: 60 procent poničených

Další dopad mrazivého úderu v ovocných sadech hrozí následně v podobě poškození plodu. „Ztráty budou nejen v tom, že jablko nevyroste vůbec, ale i v podobě mrazového poškození, kosmetické vady,“ vysvětloval sadař a na jednotlivých jabloních odrůdy Šampion ukazovat aktuální rozsah poškození.

Dubnové mrazy v Česku zničily úrodu ovoce i vína. Ilustrační snímek
Mráz ohrozil existenci až 500 pěstitelů ovoce, miliardové škody hlásí i vinaři

Citelné dopady mrazíků jsou vidět také v třešňovém sadu, kde „nejlépe“ dopadla odrůda Burlat – první letní třešeň. „Zajímavé je, že v případě květů, které jsou otočené k zemi, nějaký plod zůstal. Co je otočené nahoru, ke sluníčku, tam plod nenajdete, je to na 100 procent spálené,“ zkoumal nadělení konkrétně u oblíbené peckoviny.

Výpadek u třešní v této fázi vegetace je podle Mačkala až 60 procent. Mrazem jsou podle ovocnářů zasaženy i švestky. „Toto všechno půjde dolů, moc zelených plůdku není,“ kroutil hlavou zkušený ovocnář s tím, že celkové škody by měly mít ve Vilémově zmapované během května.

Zůstanou náklady, ale bez příjmů

Přestože výnosy budou špatné, péči o sady družstvo musí zajistit. Stromy nelze letos neošetřit. „Budeme mít náklady, ale bez potřebných příjmů,“ podotkl vedoucí sadů Zemědělského družstva Senice na Hané.

Ovocnáři působí v této lokalitě přes 60 let. Různé druhy ovoce zde sklízeli i z 230 hektarů. Dnes je výměra zhruba třetinová. Vloni v lednu kompletně vymýtili bezmála 16 hektarů jabloní, taky 8 hektarů višní. Tato „výroba“ je ztrátová a musejí ji v rámci společnosti dotovat. Situace je podle ovocnářů dlouhodobě neúnosná.

„Pokud to tak půjde dále, budeme se muset bavit od další redukci,“ dodal Jaroslav Mačkal.

Sady však není možné jednoduše nahradit například polními plodinami. Jedná se o dlouhodobé investice, které jsou nemalé.