Deník už v neděli informoval o zhruba stovce mrtvých a umírajících racků chechtavých u mutěnických rybníků, konkrétně u toho nedaleko silnice mezi Mutěnicemi a Hodonínem, který nese jméno Třetí Zbrod.

„Jde už o minimálně dvě stě mrtvých racků. Rybáři je uklízí průběžně, takže těžko říct přesnější číslo,“ sdělil ve čtvrtek odpoledne Ondřej Ryška z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Mladí lvi berberští se poprvé představili návštěvníkům hodonínského zoologické zahrady.
Lvi berberští už jsou ve výběhu zoo Hodonín. Samci ještě dorůstá hříva

Racek chechtavý je v České republice ohrožený a podle ornitologů i silně ubývající druh, u nějž došlo za posledních čtyřicet let k obrovskému úbytku o zhruba devadesát procent. Jedna z největších kolonií v zemi hnízdí právě na soustavě rybníků na říčce Kyjovce mezi Mutěnicemi, Dubňany a Hodonínem.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření. Nicméně Státní veterinární správa varuje před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apeluje na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti,“ upozornil mluvčí Vorlíček.

Lidé v Hodoníně čekali na ohlášené cirkusové představení marně. Snímek je ilustrační.
VIDEO: Podvod s cirkusem? Lidé v Hodoníně si koupili lístky, tím show skončila

Letošní vlna nákazy je podle odborníků je silnější než loni. Od počátku letošního roku veterináři evidují devět výskytů ptačí chřipky u volně žijících ptáků, zatímco loni se objevily pouze dva. Při nálezu hromadného úhynu se nemá na zvířata sahat, potřeba je naopak ihned informovat krajskou veterinární správu.

„V zasažených lokalitách informujeme chovatele drůbeže o výskytu nákazy a nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. Důležité je zejména zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.