„Ten důvod je prostý. Myslím si, že ta situace je rozjitřená a pro spoustu mých přátel a kolegů to začalo být nekomfortní, protože ten tlak, který se na ně vyvíjel, byl náročný," citoval Iva Vondráka server ceskenoviny.cz. Vondrák na páteční jednání přišel sám s návrhem, že z hnutí vystoupí. Hejtmanem chce zůstat nadále, podle svých slov cítí podporu zastupitelů.

Moravskoslezský hejtman v poslední době kritizoval praktiky v hnutí, měl výhrady k jeho směřování a rovněž mluvil o nátlaku. Veřejně také v prezidentských volbách podpořil Petra Pavla, který byl protikandidátem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Tisková konference po jednání předsednictva hnutí ANO o výsledku prezidentských voleb, 8. února 2023, Praha. (střed) Karel Havlíček, Andrej Babiš a Alena Schillerová
Babiš zůstává poslancem i šéfem ANO. Havlíček a Schillerová budou tvářemi hnutí

Vondrák před několika dny rezignoval na funkci místopředsedy ANO. Jeho vyloučení z hnutí následně navrhlo samotné republikové předsednictvo hnutí. Nejprve však o něm muselo jednat oblastní a krajské předsednictvo.

Vondrák již opustil poslanecký klub ANO a dále chce ve Sněmovně působit jako nezařazený poslanec.

Ke svému vystoupení z hnutí ANO se Vondrák v pátek podvečer vyjádřil i na twitteru. „Musel jsem ukončit své členství v ANO, protože se celá situace stala neúnosnou pro mé kolegy a přátele, se kterými pracuji v hnutí už sedm let. Nechtěl jsem je vystavovat dalšímu nátlaku. Byla to jediná možnost, jak vše čestně ukončit,“ napsal. 

Z ANO vystoupil i Macura 

Z ANO v minulých dnech vystoupili ostravský primátor Tomáš Macura a jeho náměstkyně Zuzana Bajgarová. Také u nich celostátní předsednictvo požadovalo jejich vyloučení. Ještě před projednáváním však Macura i Bajgarová sami řady ANO opustili. Macura kritizoval hnutí a v prezidentských volbách hlasoval pro Petra Pavla.

Z primátorského postu chce Macura odejít do půl roku.