Podle obžaloby je viníkem Martin Rezler (46 let, na snímku) z Kutné Hory, který to ale odmítá. Neštěstí se stalo 2. října 2015. „Obžalovaný, který řídil dodávku Peugeot Boxer ve směru Nýrsko Janovice nad Úhlavu, nedal na křižovatce u Bystřice nad Úhlavou při odbočování vlevo přednost v jízdě protijedoucímu motocyklu Yamaha FZ6 Fazer. Došlo k čelní srážce, kdy motocyklista narazil nejprve do předního skla dodávky Peugeot Boxer a poté byl odmrštěn na čelní část vozidla Fiat Ducato, stojícího v prostoru křižovatky na vedlejší silnici ve směru od Bystřice nad Úhlavou,“ popsala nehodu v obžalobě státní zástupkyně.

Martin Rezler u klatovského souduZdroj: Deník / Kilián Milan

Rezler se u soudu hájil tím, že by bezpečně odbočil, nebýt Fiatu Ducato, který jel od Bystřice a jehož řidič si ho podle něj v první chvíli nevšiml a najel si při odbočování výrazně vlevo, do jízdní dráhy Peugeotu Boxer. Musel proto peugeota zastavit a pak se znovu rozjet, navíc si musel trochu nadjet, aby druhou dodávku objel. Motorkáře spatřil až na poslední chvíli. Snažil se ještě zareagovat, ale marně. „Zabránit střetu už nebylo v lidských možnostech,“ uvedl Rezler.

MOTORKÁŘ NEMĚL ŠANCI

Podle soudního znalce z oboru dopravy, který u soudu vypovídal tento týden, sice fiat skutečně omezoval možnosti řidiče peugeotu, nicméně ten přesto měl motorkáře vidět. Znalec také uvedl, že zatímco Rezler jel minimální rychlostí, Vladimír Z. jel rychlostí vyšší, než je povolená, rychlostí v rozmezí 108 – 119 km/h. „I kdyby ale jel rychlostí 90 km/h, došlo by ke střetu také, jen by narazil do boku dodávky,“ upozornil znalec, podle něhož se sice motorkář snažil střetu zabránit, ale neměl šanci.

Motorkář při střetu se dvěma dodávkami utrpěl fatální zranění. Podle soudního znalce z oboru zdravotnictví nebyla sebemenší šance na jeho záchranu. Příčinou smrti bylo odtržení lební spodiny od krční páteře, kromě toho měl řadu dalších zranění.

Příbuzní Vladimíra Z. se s jeho smrtí dodnes nevyrovnali. „Maminka se od té nehody léčila u psychologa, teď je v péči psychiatra. Otec dostal mozkovou mrtvici,“ řekla soudu sestra mrtvého motorkáře a dodala, že se musela k rodičům nastěhovat a musí se o ně starat.

Líčení bylo odročeno na neurčito, neboť soud sice zamítl návrh obhajoby na vyšetřovací pokus či rekonstrukci nehody, nicméně potřebuje další důkazy. Při dalším hlavním líčení by ale již měl zaznít verdikt. Rezlerovi hrozí za usmrcení z nedbalosti až šest let vězení.