„Do muzejních výkladců jsme začátkem listopadu vylepili plakátky s tvářemi lidí unesených hnutím Hamás jako výraz solidarity a víry v jejich brzký návrat domů. Člověk, který plakáty strhal, nám odhalil svůj vnitřní svět a hodnotový systém,“ sdělil ředitel MUO Ondřej Zatloukal.

„Nyní jsme se rozhodli do jednoho z výkladců umístit fotoreportáž z výlepu i ze strhávání plakátků jako prosté shrnutí dvou reakcí na jednu událost. Je na každém z nás, abychom si vybrali, která z nich je nám bližší,“ poukázal.

Útoků proti Židům v posledních týdnech přibývá:

Vstupní brána koncentračního tábora Buchenwald s nápisem Jedem das Seine („Každému jeho“)
Nenávist vůči Židům sílí. V koncentračních táborech řádí neonacisté

K incidentu došlo v úterý 12. prosince kolem půl jedenácté v noci. Muže s kapucí na hlavě zachytily kamery městského dohlížecího systému.

„Byl spatřen muž, který strhal z výlohy Muzea umění letáky s portréty osob unesených radikálním hnutím Hamás. Na místo byla okamžitě vyslána hlídka, které se však dotyčného muže bohužel nepodařilo na místě ani v okolí dohledat,“ sdělil Deníku mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle.

Došlo k protiprávnímu jednání?

Zničení plakátů řeší strážníci městské policie pro podezření z přestupku. „Otázkou, zda nedošlo k protiprávnímu jednání po linii extrémismu, se zabývají olomoučtí kriminalisté,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová. „Po totožnosti osoby, která měla plakáty strhnout, i nedále pátráme,“ dodala.

Fotky vylepili zájemci, kteří se chtěli připojit k celosvětovým iniciativám za osvobození odvlečených Izraelců. Iniciátorem happeningu v Denisově ulici byl Lions Club Olomouc. K vyjádření sounáležitosti s více jak 200 izraelskými civilisty, které palestinské teroristické hnutí Hamás uneslo do jím ovládaného Pásma Gazy, se připojili primátor Miroslav Žbánek, rektor Univerzity Palackého Martin Procházka, hejtman Josef Suchánek, zástupci Židovské obce v Olomouci a Muzea umění. Fotografie unesených Izraelců vylepovali na výlohy propůjčené Muzeem umění také zahraniční studenti Univerzity Palackého, ale i náhodní kolemjdoucí.

V sousedním Sasku se množí útoky zaměřené proti Židům:

Proti rostoucímu antisemitismu v Německu demonstrovaly 19. listopadu v Berlíně stovky lidí
Hajlování v tramvaji, útoky ve školách. Sasko čelí nenávisti k Židům

„Vylepování plakátů má znamenat náš postoj k tomu, že zlo se vždycky nazývalo zlem a násilí vůči lidem, páchané jinými lidmi, zlem je. A v dnešní době, kdy se relativizují některé pojmy, bychom se rádi postavili na tu stranu, která hájí barvy dobra,“ sdělil tehdy přítomným zájemcům o podporu unesených občanů Izraele Zdeněk Svozil z Lions Club Olomouc.