Podnět k tomu dal Martin Herman (ANO), někdejší radní a nyní opoziční zastupitel, jenž se podivil e-mailu, který ředitel krajského úřadu Jan Louška adresoval zastupitelským klubům. Podle Hermanových slov žádá o pomoc s vracením myší a takzvaných flashek, jež měli krajští zastupitelé vyfasovány v minulém volebním období společně s notebooky.

Bývalá ubytovna na ulici Jablonského v Mariánských Horách po opuštění nájemníky, 25. října 2021 v Ostravě.
Otřesné záběry z Ostravy: S potkany v domě hrůzy žilo minimálně dvanáct dětí

Přenosný počítač je nyní nezbytným pomocníkem zastupitelů: podklady k jednání totiž nedostávají jako kdysi v podobě štosů potištěného papíru, ale jsou jim k dispozici v elektronické podobě. Přičemž Herman si není jistý, zda je vhodné vymáhat ojeté myši a flashky po lidech, kteří je od kraje dostali k dispozici před pěti lety. Nezpochybňuje, že vrátit svěřený notebook je třeba – nicméně zrovna myši a flashky vnímá jako spotřební materiál.

Ředitel Louška to považuje za správný postup, daný jednáním dobrého hospodáře. Připomněl, že při inventuře nebyl dohledán účetně vedený majetek kraje za 60 tisíc korun – a jemu přijde nepřijatelné podepsat, že budou tyto věci odepsány, bez toho, že by kraj vyvinul maximální snahu o jejich nalezení a navrácení. V tom ho podporuje i hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Nechybí jen počítačové drobnosti

Louška nicméně připouští, že skutečná hodnota zmiňovaného počítačového příslušenství je po pěti letech nulová. Podle jeho slov však nechybí jen počítačové drobnosti. „Byly tam i postele, skříně, židle nebo fotoaparáty; skoro si myslím, že v tom byl pěkný bo..el,“ nebral si Louška na jednání zastupitelů servítky. S dodatkem, že pokud dřív byla praxe taková, že si odcházející zastupitelé „vzali s sebou“, co na ně bylo napsáno, za jeho éry bude praxe jiná (Louška je ředitelem krajského úřadu od počátku března).

„Já nemám doma postel ani stůl,“ reagovala někdejší hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), jež se současně ohradila vůči tomu, jak úředník Louška vystupuje ve vztahu k zastupitelům. Ten pak členům zastupitelstva řekl, že problém „se týká zejména zastupitelů, kteří už mezi vámi nejsou“. A když roční úsilí získat od nich věci zpět nikam nevedlo, obrátil se s žádostí o pomoc na předsedy zastupitelských klubů. „Nelze jen tak odepsat majetek za 60 tisíc,“ zopakoval.

Letecké snímky zachycující pohled na obce zasažené tornádem. A to v roce 2018 před katastrofou, krátce po ní a na konci července. Na snímku rybník v Mikulčicích.
Odborníci analyzovali tornádo. Data využijí pro předpovědi počasí

K tomu, že ještě nevrátil svěřený notebook, se veřejně přiznal nynější předseda finančního výboru krajského zastupitelstva Michael Pánek (ODS). Je prý v pořádku – dokonce nepoužitý, když Pánek pracuje na počítači vlastním a lepším – avšak chybí nabíječka a brašna. A zatím se nepřišlo na to, jak tento problém vyřešit, aniž by musel chybějící věci dokoupit.