Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mysl je fajn nástroj, ale špatný pán, říká opat zenového centra Jakub Kopecký

/ROZHOVOR/ V domě naproti autobusovému terminálu v Liberci nesídlí jen oblíbený Chicago Grill či kadeřnické salony. Pokud vyšplháte až úplně nahoru, ocitnete se v jiném světě. Dostali jste se do centra Zenové školy Kwan Um. Jejím smyslem je zpřístupnit praxi zen buddhismu každému zájemci. „Začít den meditací má své pozitivní následky,“ říká opat centra Jakub Kopecký.

17.8.2018
SDÍLEJ:

Venkovní meditace.Foto: Archiv zenového centra

Když jsme domlouvali rozhovor, v hlavičce jste měl uvedeno opat zenového centra. Můžete to přiblížit?
Moje funkce opata tkví v reprezentaci zenového centra a naší školy. Dále udržuji cíle a vizi, starám se o administrativu a starám se o hosty a dárce. Nejdůležitějším úkolem je péče o harmonické vztahy, a pokud je to nutné, také rozhodnout spory a konflikty.

Ve škole tedy je určitá hierarchie?
V naší škole využíváme hierarchii jen v nezbytně nutném rozsahu, tak, aby bylo zajištěné její kvalitní fungování. Pro nováčky je srozumitelné, když přicházejí a vědí, na koho se mohou obrátit. Když je jasné, kdo rozhoduje a kdo je odpovědný, pak vše funguje mnohem lépe. V zenových centrech se do organizace zapojují hlavně starší žáci a učitelé Dharmy.

Které jsou další stupně?
Jistý předěl v hierarchii nastává udělením tzv. inka, tedy povolení vyučovat tradičním stylem. Pokud někdo dlouho praktikuje a zvládl projít nástrahami naší praxe, je nadaný v předávání učení a také dostal doporučení od vedoucího učitele, pak může podstoupit velmi náročný proces výcviku, po kterém se stává mistrem dharmy. V tu chvíli má pověření předávat zenové učení. Posledním a nejvyšším stupněm je zenový mistr. K mistrům máme úctu, ale nejsou předmětem zbožňování. Oni jsou živým příkladem praxe a hlavně těmi, kteří ostatním pomáhají a ukazují směr. Je to veliká dřina a obětavá práce pro druhé.

V civilním životě pracujete v liberecké nemocnici. Jak jste se dostal k zenové praxi?
Přivedl mě k ní můj otec. Spolu s ním a dalšími jsme pak založili zenové centrum v Liberci. Cesta k jeho vybudování byla postupná. Od malé meditační skupinky až k oficiálnímu zenovému centru. Zen je úžasně jednoduchý ve své podstatě, to mě oslovilo. Je to cesta, která vede přímo do nás samotných. Je to o poznání, propojení se a o správném fungování v životě.

V čem vidíte největší přínos zenu?
Praxe mi pomáhá i v mé práci. Nutí mě být stále bdělý. V životě hrozí mnoho sebeklamů, které vedou k trápení a bolesti.

S jakým cílem jste zakládali zenové centrum?
Zenové centrum je především prostorem pro lidi. Člověk je tu na prvním místě. Lidé se v něm naučí praktikovat zenovou meditaci a další techniky. Je to laboratoř naší mysli, kdy se připravujeme na skutečný život venku. Svět je plný problémů a svou složitostí nás úplně pohltí. Je fajn, když se najde pár lidí, kteří se umí zastavit, rozhlédnout se a konat v klidu se zájmem o druhé. Zen nás vrací zpět k naší podstatě. Naším úkolem je toto poznání realizovat v každém okamžiku. Učíme se neopakovat stále stejné chyby a najít v sobě soucit.

Jakub Kopecký působí jako opat zenové centra.Kolik má zenové centrum členů? A co vše může návštěvník vyzkoušet?
V Liberci nás praktikuje do dvaceti lidí. V České republice to bude okolo 70. Pořádáme pravidelné úvody do meditace pro úplné laiky. Popovídáme si u čaje o zenové praxi, a pak si ji společně vyzkoušíme. Občas zveme také mistry a probíhá řeč Dharmy. To je veřejné povídání ve stylu otázky a odpovědi na téma život, zen a meditace.

Myslíte si, že je v dnešním uspěchaném světě prostor pro meditaci a jógu?
Naopak si myslím, že nás tato doba nutí k zamyšlení a pak hledáme vše přirozené. Když se odpojíte od přirozenosti, tak vás vaše tělo brzy upozorní, že děláte chybu. Mnoho lidí se s prvními psychickými nebo tělesnými problémy zeptá PROČ? Dnes už se toho o spojení těla a mysli ví hodně. Lidé trpí a přesně v ten okamžik hledají cestu ven. Někteří pak hledají i uspokojení svých psychospirituálních potřeb. Chtějí odpovědi na základní lidské otázky. Vyzkouší několik duchovních přístupů a některým sedne naše zenové učení. Zůstanou a praktikují. Když vydrží a nevzdají to, nakonec objeví odpovědi na své otázky.

Pokud se rozhodnu vydat cestou meditací, proč bych si měl zrovna vybrat zenové centrum?
Kouzlo naší praxe tkví v tom, že člověk přichází o vše. Pak se dveře otevřou. Mluvím hlavně o vnitřních touhách a iluzích. Máme silné představy o světě, a tak nevidíme jeho skutečnou podobu.

Proč je důležité, aby člověk na chvíli vypnul a zklidnil se?
Nejsme stroje. Mysl je fajn nástroj, ale špatný pán. Objevuje se v ní mnoho forem, které slepě následujeme. Lidi, kteří umí vypnout a načerpat sílu, jsou pak mnohem úspěšnější a užitečnější. Když jste v klidu, můžete získat nepatrný odstup od své mysli a emocí. To lze využít téměř v každé situaci. Plodíte méně konfliktů a jednáte moudře.

Meditace začínají poměrně brzy ráno, v 5:55. Proč tak brzo?
V klášterech začínají i ve dvě ráno. Mnoho z nás pracuje od 7, a tak se ráno scházíme ke krátké meditaci. Začít den takto má své následky. Samozřejmě pozitivní.

Ruku v ruce s tímto životním stylem jde zdravá výživa. Věnujete se i projektu Green Ways. Co si mám pod tím představit?
S projektem jsem se setkal v době hledání zdravé stravy. Chtěl jsem se očistit od toxinů, které ve mně zanechalo 10 let kouření. Kouřil jsem málo, ale za to rád. Nebylo to jednoduché oprostit se. Vyřešila to až předčasná smrt mého táty, dříve vášnivého kuřáka. Nechtěl jsem jít jeho cestou. Dnes je to 5 let a jsem zdravý a šťastný. Zelené potraviny jsou tím nejkomplexnějším a nejdostupnějším darem přírody. Každodenní užívání vede k pročištění a dosycení našeho těla. Vyzkoušel jsem hodně, ale tohle je živá bomba.

Mluvíte z vlastní zkušenosti?
Víte, já v nemocnici vidím každý den zástupy nemocných lidí. Jsou to i mladí lidé s rakovinou. Každý, kdo trochu rozumí stravě, vám potvrdí, že pomocí její změny můžete vyřešit většinu svých nemocí. Zelené potraviny mě o tom přesvědčily již dávno. Pomohly mně i mému okolí.

Jak spolu souvisí správná strava a přirozené uzdravení?
Ta souvislost je jasná. Část problémů si neseme geneticky, i ty můžeme do jisté míry ovlivnit zdravým životním stylem. Pak jsou to vnější vlivy a tam strava hraje roli něco mezi 60 – 70 %. A nakonec nezapomeňme na naše psychické zdraví. To má na tělesné zdraví velký vliv. Zkrátka to minimální, co můžeme snadno ovlivnit, je strava. Jezme vyváženě a zdravě, ušetříme si spoustu problémů.

Setkal jste se s tím, že si někteří lidé mysleli, že se jedná o sektu či vymývání mozku?
To je dobrá otázka. Tak, jak se naše společnost radikalizuje, přibývá útoků na vše neznámé a cizí. Kdyby lidé znali podstatu naší praxe, nikdy by takto neuvažovali. Jádrem je soucit, práce na sobě a pomoc druhým. To nejsou atributy, které by někoho urazili. To, co dělá zle, jsou předsudky, nesprávné informace a netolerance jiného přístupu k životu. V očích společnosti určitě splňujeme podmínky pro označení „sekta“, ale tím to končí. Zklamu vás, žádné vymývání mozků se nekoná. To probíhá jinde, zapněte si některá média a pochopíte.

Jak nahlížíte na současný stav společnosti?
Já osobně mám obavy, kam se společnost ubírá. Vidím to na návštěvnících nemocnice a pacientech. Stoupá počet verbálních i fyzických napadení zdravotníků. Dnes si lidé víc dovolí a slušné vychování je dávno zapomenuto. Neplatí to paušálně na všechny, ale ten trend opravdu sílí.

Autor: Jiří Louda

17.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 800 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Všeobecný administrativní pracovník/ce / asitent/ka. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18800 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z: 16.11.2018 , Rozšiřujeme tým - hledáme administrativního pracovníka do zaběhlého eshopu., Nabízíme stabilní zaměstnání v neustále se rozrůstající firmě, práci pouze na ranní směnu s pracovní dobou od 7:30 do 16:00 hod, do budoucna možnost kariérního postupu. Práce je vhodná i pro šikovné absolventy., Požadujeme pečlivost, přesnost a zodpovědnost při plnění práce, schopnost práce jak samostatně, tak v týmu, komunikativnost, logické uvažování, cit pro vykonávanou práci, bezchybnou češtinu, uživatelskou znalost práce na PC, psaní všemi deseti výhodou. Aktivní angličtina nebo polština výhodou., Náplní práce je podpora celého kancelářského týmu, kontrola faktur, vedení docházek a další běžné administrativní agendy., Nástup ihned nebo v dohledné době. , Kontaktujte nás písemně na email: pracovni-pozice@dona-shop.cz, do předmětu napište: administrativní pracovník. Pracoviště: Miroslav konečný pracoviště nový jičín, . Informace: Pavlína Straková, . Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník + účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob kontaktu:, - osobně : OU Vřesová, - e-mailem: ouvresova@ouvresova.cz, - telefonicky: po-pá od 8:00 - 14:00 352 665 407, - na výběrovém řízení : od 13.11 do 30.11 OU Vřesová po-pá 8:00 - 14:00, , Požadavky:, - ŘP. skupiny B, - práce s PC word nejlépe programem Fenix, - ochota dále se vzdělávat, - příjemné vystupování , , Podání přihlášky na výběrové řízení dne 29.11.2018 do 14:00 h, přední stranu obálky označte slovy: ,,výběrové řízení - administrativní pracovník - účetní,,, Obsah přihlášky:, - jméno, příjmení a titul zájemce, - datum a místo narození, - státní příslušnost, - místo trvalého pobytu ( tel. číslo nebo e-mail), - číslo občanského průkazu nebo číslo o povolení pobytu, jde-li o cizího státního občana, - datum a podpis zájemce, , Přílohy k přihlášce:, - strukturovaný životopis, - výpis z evidence Rejstříku trestů, ne starší než 3 měsíce, - ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a reference na praxi, - podepsané prohlášení uchazeče v následujícím znění:, Poskytnutím svých osobních údajů v rozsahu podkladů pro přihlášku do výběru dávám, ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlas k jejich zpracování., , Bližší informace : Obecní Úřad Vřesová. Pracoviště: Obec vřesová, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Kurčík, . Výroba - Nabízím práci 25 000 Kč Strojaři Nabízím práci pro kvalifikovaného soustružníka a obráběče pro CNC stroje. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Referent/ka administrativy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Referent/ka administrativy, Pracovní náplň:, - Administrativní činnosti (především psaní, finální úprava a kontrola dokumentů, odpovědnost za správnost a bezchybnost dokumentů), - Činnosti podatelny (odchozí a příchozí pošta), - Archivace dokumentů ve spisovnách, - Správa skladu etiket , , Odborné a kvalifikační požadavky:, - SŠ vzdělání s maturitou , - Znalost AJ (základní komunikace se zákazníky), - Uživatelská znalost MS Office (Word, Excel, Outook), - Praxe v administrativě výhodou, - Řidičské oprávnění sk. B , , Osobnostní předpoklady:, - Příjemné a komunikativní vystupování, - Samostatnost v rozhodování, rychlá orientace v problému a preciznost, - Odpovědnost , - Časová flexibilita, - Ochota se dále vzdělávat, , Nabízíme:, - Práci ve firmě s dlouholetou tradicí a dobrým renomé na českém i zahraničním trhu, - Dobré mzdové ohodnocení, příspěvek na dovolenou, penzijní fond a mnoho dalších benefitů, - 5 týdnů dovolené, - Pružná pracovní doba, - Jazykové vzdělání , , Nástup možný ihned. Informace na 602 936 797, 483 348 215 - Ing. Compelová Věra mail: compelova@szutest.cz, Strojírenský zkušební ústav, s.p. Odštěpný závod Jablonec nad Nisou, Tovární 89/5, Jablonec nad Nisou, www.szutest.cz. Pracoviště: Strojírenský zkušební ústav, s.p.- odštěpný závod 2 szú s.p. jablonec nad nisou, Tovární, č.p. 89, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Věra Compelová, +420 483 348 215,602 936 797.

Demonstranti zaplnili pražské Staroměstské náměstí a žádají demisi vlády Andreje Babiše (ANO).
13

Po pochodu Prahou tisíce demonstrantů zaplnily Staromák. Babiši, demisi! volaly

Americký prezident Donald Trump
12

Stál za vraždou novináře korunní princ? Vyhodnocení je předčasné, tvrdí Trump

Strmý pád Macronovy popularity pokračuje. Podporuje ho jen čtvrtina Francouzů

Popularita francouzského prezidenta Emmanuela Macrona dosahuje po dalším poklesu již jen 25 procent. Alespoň to vyplývá z výsledků průzkumu, které přineslo nejnovější vydání francouzského nedělníku Journal de Dimanche.

Floridským guvernérem se stane Trumpův spojenec. Demokrat Gillum uznal porážku

Demokratický kandidát na úřad guvernéra Floridy Andrew Gillum uznal porážku a blahopřál svému republikánskému soupeři Ronovi DeSantisovi, spojenci prezidenta Donalda Trumpa. Gillum se mohl stát prvním černošským guvernérem Floridy, svému soupeři však k výhře pogratuloval ještě před koncem přepočítávání hlasů. Informovala o tom agentura Reuters.  

AKTUALIZOVÁNO

V Praze nastaly znovu problémy s trolejemi. Na Masarykově nádraží nejezdí vlaky

Už ke třetí poruše trakčního vedení během dvou týdnů došlo na železnici v Praze. Sobotní událost ovlivnila i mezinárodní spoje, nedělní nehoda vyřadila z provozu Masarykovo nádraží. Vlaky tak vyjíždějí z jiných stanic. Omezení by mělo podle webu Českých drah trvat až do 12 hodin.

Do Brna dorazil letošní vánoční strom. Přivezlo jej koňské dvojspřeží

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Ulicemi zní pravidelné klapání kopyt a řehtání, prosycuje je vůně jehličnanů. Do centra Brna přináší duch Vánoc letošní strom v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT