„Medikament působí proti oblým červům zažívadel a plic, proti podkožní a nosohltanové střečkovitosti, zákožkám svrabovým, lojnicím a vším,“ vyjmenoval některé parazity předseda Okresního mysliveckého spolku Českomoravské myslivecké jednoty (OMS ČMMJ) Karel Blahušek.

Léčivá látka se širokým spektrem účinnosti byla přimíchána do obvykle předkládané potravy určené zvěři v poměru 1:9.

„Státní veterinární správa České republiky ve snaze zajistit jednotný postup tohoto léčiva u volně žijící zvěře doporučila sjednotit období jeho aplikace na určité dny v měsíci únoru. Ve Zlínském kraji byl termín aplikace léčiva stanoven na uplynulou sobotu a neděli (5. a 6.února),“ informoval ředitel Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj František Mahdalík.

Zdůraznil, že z důvodu ochranné lhůty léčebných preparátů je nutno omezit v období od 5. do 20. února lov černé zvěře. Ostatní spárkatá zvěř je v této době hájena, takže ji nelze lovit.

„Po uplynutí ochranné lhůty je léčivá látka z těla spárkaté zvěře vyloučena a zvěřina bude mít zachovány všechny svoje dietetické vlastnosti,“ potvrdil Mahdalík.

Myslivci z dvaadevadesáti honiteb Slovácka roznesli nebo rozvezli do krmelců pro spárkatou zvěř o víkendu pět tun speciálního léčebného krmiva.

„Cestu s krmivem na zádech nebo na sáňkách ke 23 krmným zařízením na osmi stech hektarech honitby komplikoval nimrodům rozbředlý sníh,“ nechala se slyšet hospodářka mysliveckého sdružení (MS) Jarošov Marie Gejdošová.

„Členové našeho mysliveckého sdružení se v sobotu dopoledne oblékli do pracovního a připravovali si v lese dřevo na stavbu posedu. Teprve po brigádě, tedy až odpoledne, vyrazili do revíru s medikovaným krmivem,“ svěřil se hospodář MS Háj Velehrad – Modrá Miroslav Mazůrek.

Ačkoliv většině myslivců leží na srdci zlepšení zdravotního stavu spárkaté zvěře, najdou se mezi nimi i tací, kteří se s léčbou parazitóz u spárkaté zvěře neztotožňují.

„Když jsem s myslivostí před padesáti lety začínal, žádná léčiva jsme spárkaté zvěři nepodávali. Ani můj táta, který byl nimrodem od roku 1930, o léčení srnčí nebo jelení zvěře nikdy nehovořil,“ pustil se na tenký led kritiky sedmasedmdesátiletý myslivec, který si přál zůstat v anonymitě. Hospodář MS Polešovice Ivan Burda ocenil to, že myslivci na Slovácku už několik let dostávají na poměrně drahé léčivo pro spárkatou zvěř dotaci ze Zlínského kraje.

„Každý ze čtyř okresních mysliveckých spolků ČMMJ ve Zlínském kraji dostal od hejtmanství na nákup medikovaného krmiva s léčebným přípravkem sto tisíc korun. Myslivecké spolky si je rozdělily na účelově vázaný příspěvek pro jednotlivé honitby podle stavů spárkaté zvěře,“ uvedla tisková mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.

CERMIX
Antiparazitární přípravek Cermix obsahuje účinnou látku ivermektin se širokospektrálními účinky proti dospělým i vývojovým stádiím nejdůležitějších endoparazitů i ektoparazitů. Není účinný proti motolicím a tasemnicím. Spárkaté přežvýkavé zvěři se přípravek podává rozmíchaný v sypkém krmivu nebo v granulích v poměru 1 : 9. Takto připravené krmivo se podává dva po sobě následující dny jako jediné krmivo v množství závislém na početním stavu zvěře u krmelců.