Propady půdy trápí obec opakovaně. Podzemní chodby jim tam zanechali už lovci mamutů. „Mám obavy. Nikdy nevím dne ani hodiny, kdy přijde déšť a někomu se něco stane,“ sdělila k události starostka obce Veronika Pospíšilová.

Ilustrační foto
Tip Deníku: Jevišovka zve na Veloinlinebraní

Půda se propadla předevčírem, paradoxně přesně ve stejný den jako před deseti lety. „Okamžitě jsem kontaktovala zástupce jihomoravského kraje, aby se přijeli podívat a řekli, co s tím. Situace se totiž zhoršuje, podzemní chodby jsou propojené a voda si vždycky cestu najde. A sami s naším rozpočtem si s tím neporadíme,“ uvedla starostka.

Problém chce s institucemi vyřešit jednou provždy. „Nemůžeme stavět ani chodníky, protože nikdy nevíme co s nimi přívalová voda udělá, chceme tomu předejít,“ řekla.

Vstřícnost úřadů i záchranných složek integrovaného systému i Kordisu ji překvapila. „Na to, že jsme tak malá obec reagovali všichni okamžitě a vstřícně, hasiči místo zabezpečili,“ dodala.

V minulosti se systémem starých chodeb zabývali i výzkumníci z Masarykovy univerzity v Brně, když tam prováděli výzkumy.