Lesníci se snaží uchránit les před skládkami tím, že jeho cesty zatarasí závorami. Neukáznění lidé však odpad vyloží jinde. Radek Malý ze Školního lesního podniku Křtiny a jeho spolupracovníci objeví na svém území drobné skládky téměř každých čtrnáct dní. „Naposledy jsme řešili skládku blízko Habrůvky a pak také dvakrát ve Křtinách. Asi před čtvrt rokem se dokonce někdo projel s nákladním autem plným ojetých pneumatik. První várku odložil v lese u rudického hřbitova a druhou mezi Ochozí a křižovatkou na starou Líšeň,“ vyjmenoval Malý. Ten vzpomněl i případ, kdy někdo vyložil spoustu zářivek v Ořešíně u přírodní památky zvané Babí lom. „Přestože se jedná o materiál plná rtuti, nechal jej někdo u vody. Některé černé skládky přitom mohou zapříčinit kontaminaci. Záleží na odpadu,“ upozornil Malý.

Pokud viníka lesníci nepřistihnou při činu, jsou podle zákona o odpadech zodpovědní za černou skládku oni. „Musíme zaplatit někoho, kdo odpad naloží a odveze. Dále musíme uhradit poplatek za likvidaci ve sběrném středisku,“ pokračoval Malý s tím, že na to nikdo lesníkům nepřispěje peníze.

Lidé vyhodí i dokumenty s adresou

Viníci ale občas skončí v rukách policistů. Když se totiž chtějí zbavit nepořádku, vyhodí také výpisy z účtu, faktury nebo osobní korespondenci. „Pak jim policie zaklepe na dveře. Někteří se přiznají a pokutu zaplatí. Jiní zapírají a tvrdí, že předali odpad firmě, která jej měla zlikvidovat. Na její jméno si ale najednou nevzpomenou,“ podotkne lesník.

Ti, kteří vyvážejí odpadky na zakázané místo, se dopouštějí přestupku. Tvrdí to policejní mluvčí Iva Šebková. „Pokud viníka zjistíme, předáme jej správnímu orgánu. Ten ukládá pokutu,“ řekla Šebková.

Podle Pavla Konečného z odboru životního prostředí blanenské radnice se může pokuta vyšplhat až na padesát tisíc korun. „Nejvíce máme problémy s odpadky pohozenými podél silnic. Lidé vyhazují vše, co nepotřebují. Přestože mohou věci odložit ve sběrném dvoře, a to zadarmo pokud platí obci poplatek za odpad,“ mrzí Konečného. Blanenští radní podle něj vymezili v rozpočtu na úklid černých skládek dvě stě tisíc korun.

Odpad vyhodí i v chráněné oblasti

Odpadky se neštítí lidé odhodit ani v chráněné krajinné oblasti. Své o tom ví Antonín Tůma ze Správy CHKO Moravský kras. „Sáčky s odpadem nebo i celé sedačky končí často podél silnic. Dále se lidé vydají na louky, kde zajedou s autem do křoví a vyloží odpad tam,“ sdělil s tím, že nedávno objevili ochránci přírody plasty z aut naskládané na Harbechách nad Lažánkami. Tři sta metrů odtud zase někdo odložil hadry, krabičky od oleje a součástky. „Nečistoty z dílen a garáží se přitom za dešťů mohou vylouhovat a dostat se do spodních vod,“ varuje Tůma.

I on pamatuje pár případů, kdy byli viníci dopadeni. „Jednou jsme našli na černé skládce obálku Rakouska-Uherska. Stará adresa pak vedla až do jednoho z domů v Jedovnicích,“ vzpomněl Tůma.

V současnosti jej trápí větší skládka blízko Ostrova u Macochy. Na navezenou zeminu vykopanou při pracích v obci tam dohazují nepovolené odpadky další a další lidé. „Výkopky by nevadily. Lidé tam ale přidávají také komunální odpad a to je špatně,“ dodal.

Jeho slova potvrdil ostrovský starosta František Pernica. Skládka s hlínou leží mezi obcí a cestou vedoucí k propasti Macoše. „Toto místo je dál od obce. Musel by tam někdo hlídat čtyřiadvacet hodin denně, což nejde. Bohužel lidé toho využívají a opravdu nám na vyvezenou hlínu vykládají další odpad,“ rmoutí starostu. Ten plánuje zeminu srovnat a místo připravit pro výstavbu bydlení. „Není tedy v pořádku, že na tomto místě končí i plasty a zbytky z bouraček,“ namítl Pernica.