Merkurovu kašnu, o níž dříve vedení města uvažovalo, na Dominikánské náměstí nepřesunou. „Zvažovali jsme její přemístění z Biskupského dvora, kde se v současnosti nachází. S ohledem na její technický stav však takový přesun není možný,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková. 

Plavební komora Staré Město. Vizualizace.
Rozhodnuto stále není. Odpůrci zdymadla na pražském Smíchově stavbu oddálili

Podoba plánovaných prvků bude jasná na konci letošního roku. „Do konce léta necháme výtvarníky a architekty tvořit a poté vybereme vítěze. Naší ambicí je, aby spolu prvky komunikovaly a utvářely nějaký příběh,“ popsal radní pro kulturu Marek Fišer. Záměr vítá i starosta Brna-středu Vojtěch Mencl. „Bylo by to velice pěkné. Vodních prvků by v centru mělo být co nejvíce. Za každý nový jsme velmi rádi,“ zmínil.

Show, nebo nadčasové umění?


Na původním návrhu podoby Dominikánského náměstí včetně vodního prvku se podílel i architekt Petr Hrůša. „My jsme navrhovali fontánu, na niž by lidé mohli i sahat. Co může na náměstí vzniknout, budu očekávat s obavami. Současný trend se zaměřuje spíš na show, snahu předvést se než na nadčasové umění,“ řekl.

Rekonstrukce Dominikánského náměstí začala loni po Velikonocích, přičemž skončila v listopadu. Přibyly na něm lavičky i deset platanů. Voda byla podle Hrůši na náměstí i původně. „Kdysi v tomto místě byla studna, ale tu asi nemá smysl obnovovat,“ dodal architekt. 

Šelmy na Šilingrově náměstí nahradí sousoší žraloků.
Šelmy nahradí Žraloci. Šilingrovo náměstí v Brně ozdobí nové sousoší