Akce není otevřená jen pro filmové nadšence. „Projekce mohou navštěvovat jak akreditovaní účastníci, tak i zástupci široké veřejnost,“ informoval za pořadatele akce Josef Čadík z Kinematografu bratří Čadíků. „Na své si přijdou jak milovníci oddechového letního kina, tak i zarytí příznivci filmového umění,“ podotkl Čadík. Projekcí se zúčastní také pozvaní hosté. V sobotu se na zahajovací večer dorazí herec a hudebník Ondřej Havelka, aby tam uvedl svůj film Hastrman, který je zároveň jeho režijním debutem. Ve fotogalerii je jeho nedávný koncert v Náměšti nad Oslavou.

Na festivalu však zájemci nenajdou jen novinky. V neděli uvidí dnes již kultovní Nudu v Brně. Přijde je tam přivítat i Jan Budař coby jeden z hlavních protagonistů filmů, který se předvede i jako zpěvák a hudebník.

Hlavním tahákem pak na závěr bude nová česká komedie Chata na prodej, kterou bude prezentovat mladý režisér Tomáš Pavlíček. Na své si ale přijdou i příznivci dokumentární tvorby. Příkladem může být dokument Hranice práce, v němž se jeho tvůrkyně nechala zaměstnat v nejhůře placených zaměstnáních v Česku. Film, který soutěžil i na festivalu Jeden svět, vyvolal velké ohlasy.

Zájemci si na festivalu mohou zakoupit akreditaci, která jim umožňuje například účast ve workshopech. Z nabídky si mohou zvolit například přípravu reklamních spotů, nebo se zapojit do tvorby hudebního videa pod dohledem Ondřeje Urbance, jenž je známý produkcí klipů pro českou hudební scénu.

První ročník bystřického filmového festivalu měl premiéru v červenci 2016. Zajišťují ho po organizační stránce členové Kinematografu bratří Čadíků. „Podnětem pro jeho vznik byla skutečnost, že v tuzemsku tehdy neexistoval festivalový projekt zacílený na okruh nejmladších studentů audiovizuálního umění, který by ve smysluplném pojetí skloubil film, vzdělávání a zábavu,“ vysvětlil Čadík. Mladí filmaři na festivalu mohou navazovat nové užitečné kontakty mezi sebou navzájem, podobně jako pedagogové, zástupci škol nebo prostě jenom obyčejní fanoušci studentského filmu.

Jakub Dostál