Frišné sobotní ráno, mlžný opar nad honitbou i nad vodou místních rybníků, doprovází nedočkavý štěkot loveckých psů. V Pekle u Trutnova se zhruba třicítka myslivců zahřívá ve srubu před hlavním honem sezony. Místnosti se stoly zaplněnými talíři horké polévky dodává na útulnosti nejen její lákavá vůně, ale i teplo sálající z doběla roztopených kamen. Každý ze stolů zdobí i kousky čerstvě upečené bábovky. Nějaká ta stopečka slivovice či jiné pálenky by se sem doslova hodila. Ale pekelští myslivci vypadají velmi spořádaně a zodpovědně.

To koneckonců začíná postupně namátkově prověřovat policejní hlídka. Členové mysliveckého sdružení z Pekla její požadavky plní s naprostým klidem. Čeká je nejen dýchnout do přístroje, který by je mohl nachytat z případného nedovoleného pití alkoholu před zahájením honu. Musí předložit potřebné doklady opravňující k užití zbraní a ukázat, že sedí všechny údaje. A pak také předávají ke kontrole samotné zbraně. Prostě zda jsou jejich brokovnice v pořádku. Celá procedura trvá necelou hodinku. Myslivci procházejí kontrolami bez ztráty desítky. „Všechno tady máte v naprostém pořádku, hon může začít," konstatuje komisař z trutnovského policejního Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Jiří Zeman. Myslivci se začínají navlékat do teplého oblečení a ačkoliv už se vidí v terénu, ochotně přibližují, na co se dnes těší a co je v honitbě čeká. „Jdeme na drobnou zvěř, tedy bažanty a zajíce. Když se ukáže nějaký divočák, bude to jen dobře. O jejich řádění víme, jsou po nich viditelné stopy. Někdy bývá rozrytá celá louka. Ale narazíme na ně opravdu jen málokdy. Jsou pěkně mazaní," konstatuje například člen sdružení Miroslav Čingér.

Hurá na hon. Bez alkoholuZdroj: DENÍK/Jana Mudrová

Myslivce v Pekle kontrolovali v sobotu ráno před jejich honem policisté

I když hon myslivců v Pekle nebyl primárně zaměřen na odchyt divočáků, zkušenosti s nimi členové sdružení mají. Například u dopravních nehod, které lesní zvěř způsobuje. „Střetů bylo od září dodnes na Trutnovsku sto čtyřicet, loni 119. Narostlo to," říká policejní mluvčí Šárka Pižlová. „Tady kolem Trutnova však jde spíše o vysokou srnčí zvěř. Lidé by měli vědět, že když autem srazí zvíře, neměli by si ho brát domů. Hodně riskují, protože nevědí, v jakém zdravotním stavu bylo a jak se chovalo před střetem," upozorňuje Vladislav Stárek.