Slavnostní akce se zúčastnila přímo před Barem U Čápa řada místních obyvatel v čele se starostou Liborem Němečkem. Všichni společně zvedali hlavy k nebi, kam se vznesla už v devět ráno hasičská výsuvná plošina s ornitologem Stanislavem Lepičem, jenž nesnadný úkon provedl přímo v hnízdě na komíně. Identifikační kroužek na nohou opeřenců má pomoci dosledovat jejich další pohyb, zejména pak při podzimním odletu do teplých krajin.

„Na komín jsem se letos vydal se synem, který mě při kroužkování čápů jistil. Dělám to sice roky, ale člověk nikdy neví, jaké mohou jejich reakce být. V loňském roce se kolegovi na jiném místě v republice stalo, že mu mládě vypadlo z hnízda a byla z toho velká nepříjemnost. Kačičtí čápi byli velice klidní. Samice se vzdálila už v osm hodin ráno. V hnízdě jsou čtyři mláďata, což je kačický rekord. Kroužkovalo se mi poměrně dobře, ani mě nesekali do ruky. Člověk musí trošku na hnízdo vlézt a být velice opatrný, dělat vše pomalu a potichu,“ popsal ornitolog. Kroužky, které jim nandal na pravou nohu, jsou hliníkové rozevírací a připevňují se kleštěmi. Jsou opatřeny vyraženým nápisem Národní muzeum Praha. 

Vyřazení se konalo v kladenském kině Sokol.
Deváťáci z kladenské základky ve Vašatově ulici si užili své vyřazení

Ornitolog Stanislav Lepič kroužkuje čtyři letošní čapí přírůstky.Zdroj: Stanislav Lepič ml.Podle Stanislava Lepiče je čáp bílý zvláště chráněný živočich v kategorii silně ohrožený druh. V České republice jich žije okolo 900 párů, z toho přes 800 párů hnízdí. „Záleží také, zda je mladé čím krmit. Podle všeho je letos dobrý rok. Kroužkování provádíme proto, abychom věděli, kam čápi odlétají z České republiky. V zimovišti, které mají čápi například v Izraeli jejich pohyb kontrolují a poskytují jim ochranu, ale v Africe je to horší, protože tam není tolik ornitologů ani kroužkovatelů a jejich ochrana není na takové úrovni. Díky kroužkování sledujeme, kam se vydají, ale zda se čápi vracejí na stejná místa. O kačických čápech výsledky zatím nemáme, přestože je kroužkujeme od počátku milénia. Jde o to vytrvat a snad se výsledků jednou také dočkáme,“ dodal ornitolog.

Nejen díky tomuto odborníkovi se podařilo nasadit kačickým čápům v pondělí identifikační kroužky, ale hlavně zásluhou obětavé pomoci hasičů, kteří každoročně poskytnou do Kačice výsuvnou plošinu. Za to vděčí Kačičtí emeritnímu slánskému veliteli hasičů Miroslavu Hendrychovi a jeho někdejšího stochovskému kolegovi Janu Šilhánovi. „Poděkování patří také slánským hasičům, kteří ani letos při výpomoci nechyběli a někdejšímu krajskému řediteli hasičů Janu Žižkovi, který nám už před lety vyřídil povolení k použití plošiny při této akci,“ dodal Hendrych.

Díky tomu, že jsou kačičtí čápi skutečnou atrakcí, na komín se v plošině podívalo v pondělí hned několik odvážných zájemců.

Bahna 2018 objektivem Karla Kučery.
OBRAZEM: Bahna 2018 objektivem Karla Kučery

Raritu, kterou se Kačičtí rádi chlubí, si pochvaluje i místní starosta Libor Němeček. „Čápi na komíně jsou naše velká radost a jsme rádi, že jsme dosáhli letos tak velkého počtu mláďat. V roce, kdy naše obec slaví 700 let od první zmínky, je to krásný dárek. Kéž by nám čápi na komíně vydrželi i do budoucna,“ uzavřel starosta. Přičemž připomněl i velmi smutné roky, kdy čápi zahynuli například v elektrických drátech nebo pod koly aut. „Bylo to zlé, ale naštěstí k nám přiletěl následně jiný pár a opět na komíně zahnízdil,“ řekl starosta.

Starost mu nyní pro změnu dělá nedobrý stav starého cihlového komína, který se místy vydroluje a starosta společně s majitelem Koulova mlýna – Petrem Pokorným hledají ideální řešení, jak zachránit komín před zborcením. „Celý objekt bych rád rekonstruoval, jelikož nám komín opravdu dělá těžkou hlavu. Nějakou dobu to ještě vydrží, ale přece jen, čapí hnízdo něco váží a musíme vymyslet, jak postupovat. V návrhu záchrany je dokonce i snížení komína o pár metrů, což by ptákům prý nevadilo,“ uzavřel Petr Pokorný.

Na Městském stadionu Sletiště v Kladně se o víkendu 23. a 24. června uskutečnila hlavní část Krajské soutěže v požárním sportu profesionálních a dobrovolných hasičů.
Krajskou soutěž hasičů ovládli profesionálové z Kutné Hory