Až budou mít hygienici k dispozici kompletní výsledky testů všech lidí testovaných v souvislosti s ohniskem v Církvici, zváží zavedení dalších možných opatření. Plošná opatření se zatím neplánují, podle Šalamunové jsou ale dosud zavedené restrikce dostačující. „Zákaz návštěv v kolínské a kutnohorské nemocnici, stejně jako v domovech pro seniory v Kutné Hoře, Čáslavi a v Alzheimercentru Filipov, jsou podle mě v tuto chvíli dostatečná opatření tak, abychom ochránili nejzranitelnější skupinu obyvatel,“ vysvětlila mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová. Výsledky testů celé skupiny testovaných by mohly být známé ve čtvrtek 9. července.

Ačkoliv mělo být již zrušeno, funguje v areálu kutnohorské nemocnice nadále odběrové místo. „V průběhu prodlouženého víkendu navíc vedení nemocnice vyčlenilo lůžka pro případné pacienty s COVID-19,“ uvedl starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO). Podle něj ale hospitalizace žádného z nakažených nebyla třeba. „Všichni mají lehký průběh onemocnění, někteří příznaky nemoci měli, jiní byli úplně bezpříznakoví,“ doplnil Viktora.

Kritika za pouť

Když se v průběhu prodlouženého víkendu objevila zpráva o novém ohnisku nákazy koronaviru jen kousek od Kutné Hory, začal být slyšet nejeden kritický hlas vůči Sedlecké pouti, která se právě ve městě konala. Řada pouťových atrakcí a prodejních stánků dorazila do areálu před katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v náhradní termín místo velikonočních svátků. „I kdybychom chtěli, neměli jsme žádné páky, jak pouť zastavit nebo zakázat. Neměli je ani hygienici. Nicméně to podle stanoviska hygieniků stejně nebylo potřeba, nákaza se mimo ohnisko nešíří,“ vysvětlil kutnohorský starosta.

Do obchodu opět s rouškou

Ve městě tak prozatím žádné plošné znovuzavedení některých opatření neplánují. I přesto ale kupříkladu některé obchody rozhodly znovu vyžadovat od zákazníků zakrytí úst a nosu rouškou nebo šátkem a desinfekci rukou přímo po vstupu do obchodu. Totéž zavedla také obec Červené Janovice. „V rámci preventivních opatření a s ohledem na aktuální situaci a výskyt koronaviru na Kutnohorsku, žádáme občany, aby vstupovali do obchodů, na poštu a na Obecní úřad v Červených Janovicích opět s rouškou a dbali na zvýšená hygienická opatření,“ uvedlo vedení obce v oficiálním vyjádření.