Součástí Akademie Hasičského záchranného sboru bude vzdělávací zařízení a hlavně polygon pro praktický nácvik zásahů při různých mimořádných situacích. Například dopravních neštěstí, sesuvů půdy a budov, požárů, výbuchů. Podobné zařízení v takovém rozsahu v Česku dosud chybí. Záchranáři tady budou mít k dispozici třeba cvičný úsek dálnice, železnici, tunel, ruinu domu poničeného výbuchem, nákupní centrum, průmyslový objekt a další stavby simulující reálné situace. „Naší snahou je, aby hasiči byli vybavení pro každý zásah, který v naší republice může nastat,“ sdělil Vladimír Bednář z Generálního ředitelství HZS.
„Česká republika je poslední zemí Evropské unie, která takové zařízení nevlastní,“ prohlásil generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Miroslav Štěpán.
Většinu by měla uhradit Evropská unie
Předpokládané náklady projektu činí 1,8 miliardy korun, přičemž většinu uhradí Evropská unie. Česko by mělo zaplatit „jen“ 270 milionů. Miroslav Štěpán věří, že projekt se uskuteční i přes škrty státních výdajů. „Když na to ČR peníze nedá, ušetří 270 milionů, ale přijde o zhruba 1,5 miliardy z EU,“ řekl.
Stavět se má začít v roce 2013, se zahájením provozu se počítá o dva roky později.
Projekt národního centra pro krizovou připravenost počítá jek s výstavbou nových objektů, tak s rekonstrukcí stávajících. Pohled na areál letiště od brány by tak měl zůstat zachován, protože bývalé kasárny a další objekty v této části areálu letiště čeká rekonstrukce.
Prestiž pro Hradec
Výstavbou akademie, která bude školou a zároveň školicím a výcvikovým střediskem, město Hradec Králové získá na prestiži. Podle náměstkyně hradeckého primátora Pavly Finfrlové přispěje akademie také k vyšší zaměstnanosti a rozvoji města.
Z nedalekých Lázní Bohdaneč se do Hradce Králové přesune Institut ochrany obyvatelstva, budou se tady v oblasti krizové připravenosti školit například i představitelé veřejné správy. Připravena je spolupráce s vysokými školami v regionu, počítá se také s pořádáním konferencí a dalšími aktivitami.