Správa lesů si zákaz s platností na tři měsíce vyžádala kvůli popadaným stromům po větrné smršti, která se lokalitou prohnala v noci z 10. na 11. srpna.

Při bouřce doprovázené silným vichrem spadlo v tamních lesích 12 tisíc kubíků dřeva. „S tímhle množstvím dříví se budeme potýkat pravděpodobně ještě v zimních měsících,“ poznamenal lesní správce z Náměště nad Oslavou Roman Křivánek.

Bouře postihla ve významném rozsahu i historickou oboru u Náměště. „Popadalo tam množství listnatých stromů nejen suchých, i relativně zdravých. Je to tím, že lokální bouře v katastru Březníka a Kralic byla mimořádně intenzivní,“ řekl správce.

Vítr od 9. do 11. srpna poškodil ve státních lesích, které spravují Lesy ČR, podle prvních odhadů přes sto tisíc kubíků dříví. Řádil i severně a západně od Brna v části Moravského krasu v okolí obcí Vysočany, Němčice, Petrovice, Sloup a Holštějn. Nebezpečné je v těchto dnech vstupovat do lesů také na Pelhřimovsku u Kamenice nad Lipou. Kritická místa jsou tam označena výstražnými tabulemi a páskami.

Zámek v Náměšti nad Oslavou.
Náměšťský zámek nabízí návštěvníkům pozoruhodnou noc

Lesníci umístili na lesní páteřní komunikace výstražné tabule s upozorněním na zpracování kalamitního dříví a s tím, že vstup do porostů a na lesní cesty je rizikový. Kromě toho se budou na lesních cestách více než kdy jindy pohybovat těžební stroje a nákladní automobily. Lesníci upozorňují houbaře, turisty i další návštěvníky lesa, aby zbytečně neriskovali. Stromy jsou vyvrácené i zlomené, v lesích není bezpečno. Popadané stromy znemožňují průjezd po značených cyklotrasách, nahnuté i zdánlivě nedotčené stromy hrozí pádem. „Žádáme veřejnost, aby upozornění respektovala a do postižených míst nevstupovala,“ oznámila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Vyvrácené stromy dřevaři začínají odklízet, práce potrvají zřejmě do konce roku. Poškozené jsou také oplocenky a ploty obor. Škody Lesy ČR odhadují zatím 25 milionů korun.