Poprvé však na jednání padly vulgární výrazy přímo z úst starosty městyse Zdeňka Prause (ANO 2011), který se neudržel a opoziční zastupitelky počastoval výrazem „krávy“.

Starosta tvrdí, že výraz použil, protože chování opozičních zastupitelek vystihoval. „Již několikáté jednání zastupitelstva městyse některé opoziční zastupitelky a jejich příznivci v řadách veřejnosti v publiku nedodržují platný jednací řád zastupitelstva, který byl vydán minulým vedením obce,“ uvedl starosta v prohlášení a pro Deník ho rozvedl.

„Chovají se jako zvěř. Upozorňoval jsem je na to několikrát slušně. Mají postupovat podle jednacího řádu – to znamená otevřeme bod, každý zastupitel se může maximálně dvakrát vyjádřit. Jenže opoziční zastupitelky pokřikují, skáčou lidem do řeči. Stejně se chová i „obecenstvo“. Z něho například k jednomu ze zastupitelů mířil výraz zas… komunisto,“ poznamenal Praus.

Jednání podle něj musela být už několikrát přerušená, účastníci byli upozorněni na to, že pokud se nebudou chovat v souladu s jednacím řádem, může být přivolána policie. „Na posledním jednání zastupitelstva se situace opakovala a několikrát byly zastupitelky upozorněny na to, aby se chovaly přiměřeně k vedení obce. Z tohoto důvodu jsem musel zastupitelky i přihlížející spřízněné osoby z řad veřejnosti umravňovat a byl jsem nucen vzhledem k situaci použít i ostřejší slova. Průběh jednání lze dohledat v zápise,“ vysvětloval starosta.

Zápis však k dispozici ještě není, obec má na jeho zveřejnění deset dní, které vyprší ve středu. „Zápis samozřejmě zveřejníme. Navíc závěr z celého incidentu je ten, že vedení obce zvažuje, aby celá jednání zastupitelstva byla vždy nahrávána na videozáznam, který by byl zveřejňován na internetových stránkách městyse. Záznam by sloužil k tomu, aby si každý občan mohl průběh celého jednání zastupitelstva pustit doma na svém počítači a udělal si své názory a závěry na průběh jednání a práci vedení obce,“ dodal Praus.

Odpověď opozice na sebe nenechala dlouho čekat. Zastupitelky se zveřejňováním záznamu souhlasí, důvodem je jejich nespokojenost s formou zápisů z veřejných jednání. Podle nich totiž neobsahují vše, co na nich padlo a vedení městyse si je upravuje ve svůj prospěch. Dokládat to má mimo jiné fakt, že ani jednou během volebního období nebyla žádná z opozičních zastupitelek zvolena jako ověřovatelka zápisu z jednání.

„Opoziční zastupitelky velmi uvítají zveřejňování nahrávky, respektive videonahrávky veřejného jednání, ale již předem avizují, že požadují vždy kompletní nahrávku a ne pouze sestříhaný záznam. Už nyní několikrát napadaly písemný záznam z veřejného jednání a upozorňovaly na spoustu nesrovnalostí a na časté krácení. Zápisy jsou totiž vždy upravovány ve prospěch vládnoucí koalice, z jejíchž řad jsou také vybíráni ověřovatelé. Opoziční zastupitelky tedy vyzývají vedení městyse, aby byla už nyní k zápisu z veřejného jednání ze dne 7. února uveřejněna i zvuková nahrávka. Občané tak budou mít možnost porovnat kompletní obsah nahrávky se zápisem a udělat si pravdivý obrázek o tom, kdo se choval na zasedání nevhodně a jaká „ostřejší slova“ používá starosta městyse na adresu opozičních zastupitelek,“ stojí v prohlášení častolovické opozice.