Jsou výjimky. Mají je třeba dárci krve po dobu odběru, pacienti dojíždějící na dialýzu, chemoterapii či biologickou léčbu nebo majitelé průkazek ZTP, ZTP/P a TP. Naprostá většina řidičů ale samozřejmě v areálu nemocnice za parkování platí, a to vyjma prvních třiceti minut, které jsou zdarma.

Každá další započatá půlhodina je nyní po jarním zdražení ceníku (o sto procent) zpoplatněna čtyřiceti korunami. Pakliže tedy řidič stráví v nemocnici například tři hodiny, což není nikterak neobvyklá doba, zaplatí 200 korun. Ať už je pacient, doprovod či třeba návštěva.

„Stávající ceník parkovného se aktualizoval až po jedenácti letech, přestože se v průběhu let zvedaly ceny nákladů na údržbu i ceny energií,“ říká ke zdražení parkovného mluvčí FNO Petra Petlachová.

Jako v 50x a stále poprvé

Parkovacích míst ku poptávce a počtu vozidel je ve FNO kvůli omezenému prostoru nedostatek, mnohdy je tak úspěchem, když řidič nalezne v areálu byť jedno jediné volné místo. Obsluha pak nerada vidí, když řidič opakovaně vjede a vyjede do areálu s vesměs jednosměrným provozem i dvakrát nebo třikrát ve víře, že se mezitím nějaké místo uvolnilo, což se stává. S trochou nadsázky to připomíná film 50x a stále poprvé z přelomu milénia.

„Děje se to. A ne výjimečně,“ říká k výjezdům z areálu jen pár minut po vjezdu obsluha parkoviště. Mnohdy řidiči místo skutečně nenajdou. A někteří se s tím nehodlají smířit. Během průjezdu areálem narazíte na desítky případů, kdy řidiči stojí doslova „na prasáka“. V zákazu stání, na chodníku, na trávě, v křižovatce, zkrátka, kde terén dovolí vjet. Značky ani čáry jako by nebyly. A nezřídka kdy se stojí při rutinní návštěvě nemocnice i před vstupy do pavilonů, kde mají výhradní právo pouze sanitky pro případy akutních výjezdů.

Parkoviště je však soukromé, takže policisté ani strážníci zde preventivně nepokutují. Přijíždějí však na zavolání, což se stalo kolem poledne právě při reportáži Deníku. „Mám v autě dvě malé děti, deset minut jsem čekal, až řidič odjede, dalších deset minut jsem marně zkoušel vycouvat, teď patnáct minut čekám na policii,“ svěřuje se Deníku odevzdaně vyčkávající šofér, jemuž se po odchodu do nemocnice za autem vytvořila kolona stojících vozidel mimo vyznačená místa, čímž se s delším vozem ocitl v pasti.

Policisté nakonec přijíždějí „s křížkem po funuse“, šťastná řidička červené fabie odjíždí s vozidlem necelou minutu před příjezdem policie, která zde zdaleka není poprvé. Tentokrát jí nezbývá, než zase odjet, desítky ostatních řidičů parkujících mnohdy v rozporu se zdravým rozumem na soukromém parkovišti neřeší. „Řidiče, kteří nerespektují pravidla parkování v areálu, na to upozorňujeme,“ říká diplomaticky Petra Petlachová z FNO.

Chystají parkovací dům

Mnohdy právě takoví řidiči přitom stojí za zvýšením poplatku za parkování. „Samotný provoz parkovišť není jen o údržbě silnice, ale taktéž chodníků, trávníků, zničených obrubníků, poškozeného dopravního značení, obnově vodorovného značení, údržbě závor a automatů,“ říká mluvčí, podle níž by k chronickému zlepšení nedostatku parkovacích míst mělo dojít po vybudování parkovacího domu v areálu, nyní žádá o pochopení a toleranci. Ohledně parkovacího domu, který je ve fázi přípravy, nyní nemocnice žádné další informace zveřejňovat nemíní.

„S vedením fakultní nemocnice jsme v kontaktu a víme, že se snaží parkování řešit. A to buď ve svém areálu nebo po jednáních s VŠB-TUO i na parkovištích vysoké školy,“ říká mluvčí Poruby Martin Otipka, podle něhož mohou řidiči využívat i obvodní parkoviště před poliklinikou, kde je prvních deset minut zdarma, poté se parkuje za deset korun za každou půlhodinu. V okolí nemocnice porubská radnice problémy s parkováním neeviduje, zejména proto, že v době odpoledních návštěv jsou ještě rezidenti v práci.