Dosavadní největší výtvor umělce už zhruba za měsíc opustí areál kovárny. Následně kolem něj budou projíždět řidiči poblíž Rakvic. Plastiku si u kováře Valáška objednalo vedení obce, jež má raka říčního ve znaku. „Zastupitelstva roky řeší, co do středu okružní křižovatky umístit. Ve hře byl v minulosti i mamut nebo myslivec. Já jsem zase z recese navrhoval postavu starosty s odnímatelnou hlavou. Měnila by se podle toho, kdo zrovna sedí na radnici. Místostarosta Pavel Rous pak přišel s nápadem oslovit pana Valáška, autora pětimetrové kovové plastiky kapra na kruhovém objezdu v Pohořelicích,“ řekl Deníku Rovnost starosta Radek Průdek.

Kino zahájilo promítání v novém - s novými sedačkami i novým projektorem.
Historické kino v Kyselce opět promítá. Novinkou je předprodej přes internet

První schůzka byla loni na jaře. Plácli si v říjnu. Plastika, která je hotová a nyní ještě čeká na pozinkování, vyjde Rakvické na 535 tisíc korun. Ukotvená bude na speciálním podstavci, který drží čtyři tuny betonu. Nejnáročnější bylo podle autora vymyslet technologický postup tak, aby rak držel tvar, linie a kontury. Korýš má kovovou konstrukci a je opláštěný plechem.

„Raka jsem studoval především anatomicky. Čím je starší, tím více má po těle bradaviček a výrůstků. Ty vytvořím hlavami kovaných nýtů. Obrovsky zvětšit musíme i oči. Rakovo oko je asi milimetr velkou kuličkou. To naše kovové musí mít až patnáct centimetrů v průměru. Není proto místo pro nepřesnosti,“ podotkl Valášek.

Asijský rak Laďa

Nic nenechal náhodě. Aby mu neunikl žádný záhyb, a aby nastudoval i chování raka v nejrůznějších situacích, nechal si zásilkovou službou ve speciálním boxu doručit raka asijského. Pojmenoval ho Laďa. „Byl asi deset centimetrů dlouhý modrofialový, fakt hezký. Měl jsem ho v akváriu, pozoroval, jak se chová, pohybuje, reaguje. Fotil jsem ho zblízka, bych viděl přesné detaily jeho těla,“ vyprávěl kovář.

Rak se u kruhového objezdu bude dívat k obci. Jeho lehce zvednutá klepeta prozradí, že je v pozoru. „Tak se chová, když třeba spatří kořist. Dá se tedy říct, že na Rakvice bude dohlížet,“ usmíval se autor plastiky.

Cirkus Francesko Jung přivezl do Brna svoji akrobatickou show nazvanou Paranormal circus. Během představení se mohou návštěvníci těšit na odkazy ze známých hororů a barevnou akrobatickou podívanou.
Paranormal cirkus v Brně: show plná adrenalinu. Nahlédněte do hororového šapitó

Aby působila celá koncepce reálně, doplní středový ostrůvek kameny odkazující k říčnímu dnu. Ty si kovář Valášek vybere v želešickém lomu. „Půjde o velké kamenné bloky, některé z nich budou mít až metr. Převážet je budeme buď v několika menších nákladních autech nebo v jednom velkém. Složíme je u kruháče a umístíme do středu ještě před instalací raka. Budeme je vršit asi metr do výšky a postupně budeme svažovat dolů ke krajům. Vytvoříme takový kamenný násep,“ popisoval Valášek.