Pařátka našli u Tisové na Tachovsku už 10. prosince 2019, a letos nad území Česka vůbec nezavítal. „Celou dobu od ledna 2021 se zdržuje na polsko-běloruské hranici. Občas si zaletí na Ukrajinu, občas do Litvy,“ uvedl ornitolog Karel Makoň s tím, že v pondělí se orel mořský hlásil z Polska a rozsáhlé rybniční oblasti pod městem Siedlce (modrá značka na přiložené mapce v galerii), přičemž červeně jsou jeho přelety v roce 2021 a zeleně veškerý pohyb od vypuštění v Tisové.

Další zajímavý pohyb a pozorování má orel mořský ze Starého Sedliště. Toho jako nevzletného s jedním sourozencem kroužkovali koncem května 2018 ornitologové na hnízdě ve špici obrovského smrku v rozsáhlém lesním komplexu kousek od Starého Sedliště na Tachovsku. „Toho samého orla vyfotografoval kolega, ornitolog, fotograf Jan Ševčík ve skupině dalších orlů na rybníku Starý Hospodář nedaleko obce Lutová – Chlum u Třeboně v Jihočeském kraji a to letos 16. října,“ poukázal plzeňský ornitolog.

V lesním komplexu kousek od Merklína na jižním Plzeňsku okroužkovali ornitologové orla mořského letos v květnu. „Na hnízdě byla opět dvě v tu dobu už poměrně velká mláďata a podle odečítacích kroužků bylo jedno z nich pozorováno ornitologem Lukášem Hamáčkem dne 24. 10. 2021 na rybníku Rožmberk u Třeboně. Odečteno dalekohledem ve skupině bez fotografie,“ dodal Karel Makoň.