Výlov Broumaru v Opočně, největšího rybníku na Rychnovsku, se tradičně těší velké pozornosti. Je zajímavou podívanou a láká sem i prodej ryb. Tento rok obsadí rybáři Broumar 31. října a 1. listopadu. Kvůli opatřením pro ně bude výlov zřejmě náročnější, ale odložit ho nejde. Rybník se už tři týdny odpouští.

"Výlov bude probíhat a naše prodejna, vzhledem k tomu, že jde o základní potraviny, by měla být otevřená. Záleží, jestli k tomu budeme mít něco doprovodně nebo ne. O tom se bude ještě rozhodovat. Na hrázi ale žádné stánky nebudou. Pokud se na výlov přijde někdo podívat - je to veřejné prostranství a my v tom nemůžeme nikomu bránit. Pak můžeme jen doporučovat, aby lidé dodržovali opatření a neshlukovali se," říká vedoucí Správy Kolowratského rybářství Václav Kalenda.

Odhaduje, že odloveno by mělo být kolem 600 metráků ryb: "Počítáme se sníženou cenou za ryby zhruba v rozmezí jednoho týdne po výlovu, podle toho, jak budeme mít otevřeno."

A jak se rybáři vypořádají s novými opatřeními, mezi něž od středy platí povinnost nošení roušek i venku? Budou je muset mít rybáři nasazené i v rybníku při tahání sítí? "Je to těžší manuální práce a úplně si nedokážu představit, jak někdo bude chodit v bahně s rouškou, aby tam ještě nezkolaboval. Ale to doopravdy nyní předjímám, je to čerstvé a nevím, co se bude dít v rámci našeho provozu," dodává podotýká Václav Kalenda.

Vody bylo dost

Už o nadcházejícím víkendu bude rušno také na Pilském rybníku u Borohrádku, jeho odpouštění kvůli výlovu začalo 18. října. Ryby odsud ale nezamíří na vánoční trh.

"Půjdou na zarybnění rybářských revírů v rámci územního svazu Hradec Králové. Neprodáváme je, dáváme je zpátky do revírů pro sportovní rybolov," vysvětluje jednatel místní organizace Českého rybářského svazu v Borohrádku Zdeněk Hemelík.

V předchozích letech rybáři bojovali se suchem. "Letos jsme neměli problémy s nedostatkem vody, spíš naopak. Ještě třeba minulý týden jsme trávili na rybníku, aby nám ryby neutekly přes bezpečnostní přelivy, vody bylo podstatně víc. Ale jaké budou přírůstky, to budeme vědět až v sobotu," říká Zdeněk Hemelík.

I tady rybáři s obavami sledují nově vyhlášená opatření, která by se jejich práce mohla dotknout.

"Nakoupili jsme roušky pro všechny členy lovící party. Ale to víte, když někdo vezme roušku a jde lovit do vody, tak je ten dech náročnější, musíte tahat sítě. Jinak se snažíme dodržovat všechna opatření. Přišel mail z ministerstva zemědělství, že se lovit může a rybáři tuto činnost vykonávat mohou. Snad to všechno dobře dopadne," věří Zdeněk Hemelík.