Nadchod nacházející se u zastávky městské hromadné dopravy Lipová je zastaralý, zchátralý a na první pohled sotva stojí. Zanedbaný stav umocňují posprejované zdi či zeleň rostoucí i na hlavní lávce.

Ve čtvrtek ráno nadchod drtivá většina lidí skutečně brala obloukem. A aby se dostali k přilehlým zastávkám, chodci raději přebíhali silnici. Za půl hodiny tak nadchod využilo pouze pět lidí.

„Já ho nevyužívám, podívejte se, jak vypadá. Navíc je to přes něj podstatně delší. Chodím přes silnici a dělají to i důchodci s vozíkama, chodí do místních obchodů. V zimě se tam nedá jít vůbec, jsme rádi, když odklidí chodníky, nadchod tu nikoho nezajímá,“ svěřila se dlouholetá obyvatelka Všebořic Eva.

Pan Miroslav si nevábného stavu nadchodu všiml už před mnoha lety. „Já sám ho používám. Nadchod bych určitě ponechal, tak nějak sem patří, jen ho trochu dát dohromady,“ zamyslel se starší muž.

Zbourat, nebo opravit? 

Město se již před pěti lety zabývalo možným zbouráním dosluhujícího nadchodu. Uvažovalo se o přechodu, který v místě chybí. Ústí dokonce už téměř před dvaceti roky vypracovalo projekt, který počítal s přestavbou zdejší křižovatky. Nic se ale nezměnilo, nadchod dál chátrá.

close Čekají na smrtelnou nehodu? Hororový nadchod ve Všebořicích Ústečané berou obloukem info Zdroj: Deník/Jan Pechánek zoom_in Čekají na smrtelnou nehodu? Hororový nadchod ve Všebořicích Ústečané berou obloukem

Deník oslovil magistrát města, který prostřednictvím mluvčí Romany Macové uvedl, že s plánovanou změnou statutu města dojde k převzetí nadchodu do majetku magistrátu. Nyní je nadchod majetkem příslušného obvodu. „Odbor dopravy a majetku se po převzetí nadchodu bude jeho stavem zabývat. Protože se jedná o krajskou komunikaci, proběhne také jednání s krajem o možných bezpečnostních prvcích,“ prozradila Macová.

Zda dojde k demolici, rekonstrukci, nebo k alespoň částečnému zvelebení nadchodu, je v současnosti velkou neznámou, což řada obyvatel Ústí nad Labem nese nelibě. „Každým odkládáním a dlouholetým neřešením se prohlubuje šance, že tu auto někoho sestřelí a dojde k úmrtí. Srážek tady přitom už bylo dost. Všebořice jsou jednou z nejzářivějších čtvrtí v Ústí, ale i tady je vidět šlendriánský přístup,“ upozornil sedmadvacetiletý Lukáš.

Opakované srážky 

Ke srážce vozidla s člověkem dochází v blízkosti nadchodu pravidelně, od roku 2010 eviduje Centrum dopravního výzkumu minimálně šest takových střetů. S největší pravděpodobností jich ale bylo daleko víc, ne každý incident se totiž zavede do evidence.

„Několikrát jsem byla svědkem, že tu někdo uhýbal před autem na poslední chvíli. Nehodu jsem tu naštěstí nikdy neviděla, ale o srážkách auta s člověkem pod nadchodem slýchávám pravidelně. Snad se něco změní a bude tam třeba přechod,“ zamyslela se paní Milena.