Zastupitelstvo se tentokrát přesunulo do místního Kina, kde zasedání sledovalo na 50 občanů. Nechyběl ani bývalý dlouholetý ředitel hřebčína Zdeněk Hlačík.„Zítra mám 88 narozeniny a nejvíc by mě potěšilo, kdyby pastviny zůstaly pastvinami. Kdyby návrh na změnu neprošel,“ řekl Hlačík.

Pokud se v místě byty stavit nebudou, je podle něj velká šance, že se koně do vrátí. „Vím aspoň o dvou zájemcích, kteří by hřebčín provozovat chtěli,“ dodal bývalý šéf napajedelských koňáků, který s hřebčínem spojil 30 let života.

Zámek v Chotěbuzi a přilehlá hláska - září 2023
Část střechy chybí, z okna roste strom. Zámek v Chotěbuzi i nadále chátrá

Také mezi zastupiteli panovala vzácná shoda. „Hřebčín by měl dostat šanci, aby zůstal živý a nedošlo k jeho zániku. Upřednostňuji řešení zkusit hřebčín zachovat, je to jedna z věcí, na které můžeme být ve městě hrdí,“ zhodnotil stanovisko zastupitelů starosta Napajedel Robert Podlas.

„Pro nás Napajedláky je hřebčín zásadní, srdcová záležitost. Doufám, že změna neprojde,“ řekl těsně před hlasováním jeden z obyvatel města Marian Vaňač.

Výběh pro koně v roce 2019.Výběh pro koně v roce 2019Zdroj: Deník/Jan Karásek

„Dnes se projednávaly dva důležité body. Změna územního plánu na pozemky v hřebčíně a odkup zámku. A jde vlastně o jednu věc, protože historicky šlo o jeden komplex. O důležitosti hřebčína vypovídá i to, že díky němu byly Napajedla povýšeny na město. Ani o jednu z těchto dominant bychom neměli přijít a přesně tak to vnímají obyvatelé,“ měla jasno Kristýna Petříčková.

A zastupitelé města tentokrát vyslechli hlas lidu a jednohlasně se vyjádřili proti záměru na změnu územního plánu.

Majitelka zámku si nového vlastníka pečlivě vybírá. Chce, aby pokračoval tom, co s manželem vybudovala
Patřil i Emě Destinnové. Malebný jihočeský zámek hledá nového majitele

Těsně před zastupitelstvem zjišťoval Starosta Robert Podlas aktuální plány majitelů hřebčína. „Stále mají zájem na pastvinách stavět,“ řekl před jednáním.

Už v roce 2019 Miroslava Kotačková jednatelka společnosti Sygnum, která hřebčín vlastní, prezentovala zastupitelům záměr na výstavbu bytových domů. Tehdy zastupitele návrh přesvědčil a ti ho přijali. Po čtyřech letech je vše jinak.

V únoru odvezli poslední koně

Ze stájí letos v únoru majitelé odvezli poslední koně a od té doby zeje slavný hřebčín prázdnotou. S tím se nemohla smířit široká veřejnost v čele s právníkem Alešem Martínkem, který zorganizoval petici za jeho záchranu. Tu podepsalo více než dvacet tisíc lidí z celé republiky.

Na petici svůj podpis připojil například legendární Josef Váňa, osminásobný vítěz Velké pardubické, František Vítek, dvojnásobný vítěz Velké pardubické a dostihový trenér, Pavel Liebich, trojnásobný vítěz Velké pardubické nebo současný jezdec a trojnásobný vítěz slavného závodu Josef Bartoš.

Více než stoletá historie hřebčína v Napajedlech zřejmě končí.Zdroj: Deník/Jan Karásek

Autoři petice žádali kromě ponechání stávajícího územního plánu i to, aby byl hřebčín vyhlášen kulturní památkou. O tom rozhoduje ministerstvo kultury.